Gentoo Logo
Gentoo Spaceship

Get Started
Gentoo Handbook
Downloads

News
Security Announcements
Calendar
Infrastructure Status

Documentation
Gentoo Handbook
Featured Documentation
IBM dW/Intel article archive

Get Gentoo
Downloads
Mirrors

Community
Discussion Forums
IRC Channels
Mailing Lists
Report Issues
Planet (Blogs)
Online Package Database
Wiki
Contact Us
Sponsors

Get Involved
Report Issues
Help Wanted
Help maintaining packages
Discussion Forums
IRC Channels
Mailing Lists
Become a Developer
Offer Resources
Enhancement Proposals (GLEPs)
Source Repositories
Developer's Manual

Other
Developer List
Developer Map
Gentoo Stores
Projects

About
About Gentoo
Philosophy
Social Contract
Name and Logo Guidelines
Logos and themes
Screenshots
1.  Centrum dokumentacji Gentoo

Dostępne języki

Dokumentacja dostępna jest w następujących językach:

Angielskim | Chińskim uproszczonym | Czeskim | Francuskim | Hipszańskim | Japońskim | Niemieckim | Polskim | Włoskim |

Wprowadzenie

Witamy w centrum dokumentacji Gentoo. Całość dokumentacji jest rozprowadzana na zasadach otwartej licencji Creative Commons - Attribution/Share Alike. Wszystkie dokumenty są również dostępne w formie gotowej do druku. Aby obejrzeć wybrany dokument w tym trybie, należy otworzyć go z parametrem ?style=printable lub kliknąć znajdujący się w prawym górnym rogu każdej strony odnośnik "Drukuj".

Wszystkie błędy i uwagi dotyczące dokumentacji należy zgłaszać do naszego systemu raportowania błędów zgłaszając dokument w jednej z kategorii "Documentation" lub "Doc Other". Wszystkie te raporty trafią do osób zajmujących się dokumentacją.

Repozytorium dokumentacji

Dokumentacja jest podzielona na kategorie, które można rozwinąć w szczegółową listę. Można także skorzystać ze skróconej listy dokumentów oraz pełnej listy wszystkich tekstów wraz z opisami.

2.  Dokumentacja dla Gentoo na stacjach roboczych

Instalowanie sterowników i środowisk

Konfiguracja serwera X: Xorg to serwer X pozwalający użytkownikom na korzystanie z aplikacji w środowisku graficznym. Ten tekst wyjaśnia czym jest Xorg oraz omawia proces jego instalacji i konfiguracji.

Konfiguracja kart nVidia w Gentoo: Wielu użytkowników Gentoo posiada karty nVidia. nVidia wypuszcza specjalne sterowniki dla Linuksa, które poważnie zwiększają wydajność kart tej firmy. Ten tekst pokazuje jak zainstalować i skonfigurować te sterowniki.

Praca z kartami ATI w Gentoo: To FAQ powinno pomóc użytkownikom kart ATI w pozbyciu się kilku często występujących problemów związanych z DRI i X11.

Konfiguracja KDE: KDE to jedno z najpopularniejszych środowisk graficznych. Ten przewodnik opisuje prawie wszystkie aspekty KDE, włączając instalację, konfigurację i pracę w tym środowisku.

Konfigurowanie GNOME: Opis wszystkich aspektów GNOME, włączając w to opis instalacji, konfiguracji i pracy z tym środowiskiem graficznym.

Fluxbox - instalacja i konfiguracja: Przewodnik ten opisuje w jaki sposób skonfigurować Fluxbox, menedżer okien środowiska X11.

Konfiguracja Xfce: W przewodniku tym przedstawiono rozszerzone wprowadzenie do szybkiego i lekkiego środowiska graficznego jakim jest Xfce.

Rozdzielone ebuildy KDE: Wraz z KDE 3.4 zostały wprowadzone do drzewa Portage rozdzielone ebuildy. Ten poradnik opisuje nowe możliwości, które one nam dają.

Gnome 2.22 Poradnik aktualizacji: Informacje dotyczące aktualizacji GNOME 2.20.x do GNOME 2.22.x.

Migracja na modularne X: Ten dokument pomaga w migracji na modularne X.Org.

Xorg 1.5 Upgrade Guide ¹: This guide shows you how to upgrade X.org to version 1.5.

Konfigurowanie systemu

Bluetooth w Gentoo Linux: Opis korzystania z technologii Bluetooth w Gentoo.

Kodowanie UTF-8 w Gentoo: Ten podręcznik pokazuje jak skonfigurować i wykorzystać kodowanie znaków UTF-8 w systemie Gentoo Linux oraz omawia korzyści z wykorzystania Unikodu, a w szczególności UTF-8.

Drukowanie w Gentoo: Jest to omówienie procesu konfiguracji i zarządzania drukarkami za pomocą CUPS i Samby, zarówno w zastosowaniach domowych jak i sieciowych oraz o współdzieleniu drukarek z innymi systemami operacyjnymi.

Konfiguracja sterowników ALSA w Gentoo: Opis procesu konfiguracji sterowników dźwięku ALSA w Gentoo.

Java w Gentoo: Tekst o konfiguracji i pracy z Javą w Gentoo.

Lokalizacja Gentoo Linux: Tekst opisujący wszystkie czynności związane ze spolszczeniem systemu Gentoo Linux.

Przewodnik po sprzętowej akceleracji 3D: Dokument ten ma pomóc włączyć akcelerację 3D z użyciem DRM na Gentoo z Xorg.

Zarządzanie zasilaniem: Zarządzanie zasilaniem jest kluczem do przedłużenia żywotności baterii w komputerach przenośnych takich jak laptopy. Ten przewodnik pomaga je skonfigurować.

Praca z myszką pod konsolą: Opis konfiguracji demona GPM (General Purpose Mouse), dzięki któremu możliwa jest praca z myszką pod konsolą i który przydaje się szczególnie podczas i tuż po instalacji systemu Gentoo lub na systemach, na których nie jest używany serwer X.

Konfiguracja Conky: Opis instalacji i konfiguracji programu Conky, służącego do monitorowania systemu.

Praca z programami

Podstawy pracy z edytorem Nano: Krótkie wprowadzenie do pracy z edytorem nano, pozwalające na szybkie zapoznanie się z jego podstawowymi funkcjami.

Nauka vi metodą "ściągawki": Przewodnik ten stanowi wprowadzanie do znakomitego edytora - vi. Naukę ułatwi posłużenie się ściągawką. Jest to pierwsza instrukcja do tego programu przeznaczona dla początkujących.

GnuPG w Gentoo: Opis podstaw obsługi GnuPG, narzędzia do bezpiecznej komunikacji.

Krótkie wprowadzenie do klienta poczty mutt: Krótki opis konfiguracji konsolowych programów służących do odbierania, filtrowania i czytania poczty, takich jak fetchmail, procmail, mutt, nbsmtp, msmtp.

Przesyłanie strumieniowe radia przy użyciu SHOUTcast: Ten przewodnik przeprowadza przez kroki potrzebne do uruchomienia radia przesyłanego strumieniowo przy użyciu Serwera SHOUTcast i SHOUTcast Trans.

VDR w Gentoo: Opis przygotowania Gentoo dla technologii DVB i VFR.

Keychain w Gentoo: Dokument opisuje używanie współdzielonych kluczy SSH za pomocą programu keychain. Zawiera również podstawową wiedzę na temat kryptografii.


¹ Dokumenty, których jeszcze nie przetłumaczonoZaktualizowano 5 marca 2015

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.