Gentoo Logo
Gentoo Spaceship

Get Started
Gentoo Handbook
Downloads

News
Security Announcements
Calendar
Infrastructure Status

Documentation
Gentoo Handbook
Featured Documentation
IBM dW/Intel article archive

Get Gentoo
Downloads
Mirrors

Community
Discussion Forums
IRC Channels
Mailing Lists
Report Issues
Planet (Blogs)
Online Package Database
Wiki
Contact Us
Sponsors

Get Involved
Report Issues
Help Wanted
Help maintaining packages
Discussion Forums
IRC Channels
Mailing Lists
Become a Developer
Offer Resources
Enhancement Proposals (GLEPs)
Source Repositories
Developer's Manual

Other
Developer List
Developer Map
Gentoo Stores
Projects

About
About Gentoo
Philosophy
Social Contract
Name and Logo Guidelines
Logos and themes
Screenshots
1.  O Gentoo

Gentoo Linux w akapicie

Gentoo Linux jest darmowym systemem operacyjnym bazującym zarówno na Linuksie, jak i na FreeBSD. Może być on automatycznie optymalizowany i dostosowywany do dowolnej aplikacji lub potrzeby. Gentoo cechuje się także ekstremalną możliwością konfiguracji, wydajnością oraz znakomitą społecznością użytkowników i deweloperów.

Dzięki technologii o nazwie Portage, Gentoo Linux może stać się bardzo bezpiecznym serwerem, stacją deweloperską, profesjonalną stacją roboczą, systemem do gier, rozwiązaniem dla systemów wbudowanych (embedded) lub czymś zupełnie innym - tym, co akurat będzie potrzebne. Dzięki swojej prawie nieograniczonej przystosowalności Gentoo nazywamy metadystrybucją.

Oczywiście Gentoo to coś więcej niż tylko oprogramowanie jakie zawiera. To także społeczność składająca się z ponad 300 deweloperów i tysięcy użytkowników. Projekt Gentoo poza oprogramowaniem to także dokumentacja, infrastruktura (listy mailingowe, fora, strona www), a także zespoły zajmujący się nowymi wydaniami (Release Engineering), portowaniem oprogramowania, kontrolą jakości, badaniem bezpieczeństwa, tworzeniem wersji serwerowej (Gentoo Hardened) oraz wieloma innymi rzeczami.

Nad rozwojem Gentoo czuwa 7-osobowa rada wybierana na roczną kadencję przez ogół deweloperów, do której kompetencji należy podejmowanie decyzji na temat ogólnych kierunków rozwoju naszej dystrybucji oraz podstawowych zasad jej tworzenia.

Czym jest Portage?

Portage jest sercem Gentoo Linux - jest odpowiedzialne za szereg kluczowych funkcji. Przede wszystkim jest systemem dystrybucji oprogramowania dla Gentoo Linux. Aby pobrać najnowsze oprogramowanie dla Gentoo wystarczy wydać jedno polecenie: emerge --sync. Sprawia ono, że lokalne "drzewo Portage" jest aktualizowane przez Internet. Lokalne drzewo zawiera kompletny zestaw skryptów, które mogą być wykorzystane przez Portage do tworzenia i instalacji najnowszych pakietów Gentoo. W obecnej chwili w drzewie Portage znajduje się ponad 10000 pakietów i przez cały czas dodajemy nowe pozycje.

Portage jest także systemem służącym do kompilacji i instalacji pakietów. Aby zainstalować pakiet wystarczy wpisać emerge nazwa_pakietu, a Portage automatycznie skompiluje wybraną wersję dokładnie według podanych zaleceń, optymalizując go dla odpowiedniego sprzętu i dbając o to, aby wybrane opcjonalne funkcje zostały włączone -- oraz, aby reszta pozostała nieaktywna.

Portage zajmuje się także dbaniem o aktualność systemu. Wpisanie emerge -uD world, sprawi, że wszystkie pakiety zainstalowane w systemie zostaną automatycznie zaktualizowane.Zaktualizowano 17 września 2007

Podsumowanie: Krótka opowieść o Gentoo.

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.