Gentoo Weekly Newsletter: 16 czerwca 2003
1.
Nowości Gentoo
Streszczenie
Projekty rozwijania gentoo Linuksa
Grant Goodyear niedawno zaprezentował Gentoo Linux Enhancement Proposals (GLEPs) (Projekty Rozwijania Gentoo Linuksa) , który w zamierzeniu ma śledzić i zarządzać dużymi projektami takimi jak projekt "Herds". Bazowany na systemie Pythona PUPs (Projekt Rozwijania Pythona) system ten zagwarantuje, że duże projekty nie staną w miejscu. Propozycja "GLEP" Granta jest wciąż szkicem i tematem do rozmów bazowanym na doświadczeniach użytkowników i społeczności deweloperów.
bugs.gentoo.org ma nowy dom
Jak zapowiadano wcześniej, Gentoo Linux przechodzi wiele zmian infrastruktury w celu utrzymania zwiększającego się obciążenia serwerów. Jedną z tych zmian była migracja serwera bugs.gentoo.org na inny, dedykowany serwer w poprzednim tygodniu. Nie tylko usprawni to działanie bugs.gentoo.org ale również da miejsce dla forums.gentoo.org jako, że poprzednio te dwie usługi korzystały z jednego serwera.
2.
Bezpieczeństwo Gentoo
GLSAs
Uwaga: W tym tygodniu nie było żadnych nowych wiadomości dotyczących bezpieczeństwa. |
Nowe raporty bezpieczeństwa
W tym tygodniu zostały zgłoszone następujące luki w bezpieczeństwie::
3.
Historie użytkowników
Rev. Jeffrey Paul, Gentoo Linux w środowisku produkcyjnym i wiele więcej
Ilustracja 3.1: Rev. Jeffrey Paul, aka Sneak |
 |
W tym tygodniu przedstawiamy Jefreya Paula, aka sneak. Jefrey ma obecnie 20 lat i mieszka na przedmieściach Detroit, Michigan. Sneak to jeden z organizatorów RUBI-CON, konferencji o bezpieczeństwie da nych i sieci, odbywającej się każdej wiosny w Detroit. Planuje wygłosić mowę na RC6 na temat używania Gentoo L inux-a w środowisku produkcyjnym i ma nadzieje mieć szansę używać Gentoo Hardener/SELinux, by opowiedzieć o nim w swoim przemówieniu. Był również, w wieku 14 lat, podejrzany przez FBI o cracking zagranicznych komputerów z UNIX-em na pokładzie, nic mu jednak nie udowodniono. Od tego czasu jest prawie w 100% oczyszczony z zarzutół. Poza tym Jeffrey jest wielebnym w Universal Life Church, niezależnym fotografem robiącym zdjęcia lokalnych zdarzeń jak również DJ grającym wyłącznie Detroit techno. By dowiedzieć się o nim więcej odwiedź jego stronę.
Gentoo Linux w środowisku produkcyjnym
sneak's był niezależnym konsultantem w branży IT przez 5 lat. Skupia się na stabilności i bezpieczeństwie i dlatego wybrał Gentoo Linuxa. Jeden z jego klientów, firma marketingowa Troy w Michigan działa głownie na Gentoo Linuxie. Jej infrastruktura istnieje głównie by wspierać ich biurowy LAN i WAN pomiędzy trzema lokalizacjami. Dwa serwery z Gentoo na pokładzie są odpowiedzialne za połączenie z internetem przez proxy (Squid), system nowej generacji baz danych (MySQL, PHP/Apache), publiczną stronę (MySQL/PHP/Apache), za pliki i współpracę (Samba i nettalk), backupy (OpenSSH/scp) i za emaile (postfix). Prędkość i wygoda używania Gentoo, niska cena sprzętu x86 oraz elastyczność Linuxa pozwala na utrzymanie spokojnej pracy całego biura z ograniczonymi zasobami IT. Jeffrey twierdzi, że z Portage sysadmin potrzebuje 10 razy mniej czasu na to co robił zanim przesiadł się na Gentoo.
Kolejny z jego klientów to firma będąca providerem usług IT i rozwoju aplikacji z Oak Park Michigan. Jej infrastruktura istnieje by hostować strony ich klientów jako provider i jako kompania zajmująca się tworzeniem aplikacji webowych. Mieszanka serwerów NT (tylko dlatego ze Exchange nie działa pod linuxem i skrypty VB działają lepiej pod NT) i Gentoo, który dostarcza doradztwa dotyczącego ich centrum danych i administruje wszystkie, obecnie 3 serwery z Gentoo Linuxem. Tam Gentoo używane jest do wszystkiego co jest istotne, mianowicie DNS, DHCP, IDS i mail. Ta usługa jest obsługiwane przez qmaila, sqwebmaila i qmailadmin (na Apache) dla większości klientów. Działa również ISC BIND9, ISC dhcpd i oczywiście OpenSSH. Maszyna administracyjna odpala Nagios (formalnie Netsaint), MRTG i kilka innych narzędzi monitorujących.
Ostatnio, Jeffrey odchodzi od consultingu i próbuje znaleźć pełnoetatowe zatrudnienie w branży IT na obszarze Detroit. Jeśli chciałbyś włączyć się do jego polowania na pracę, zdecydowanie nie miałby nic przeciwko.
datavibe.net i społeczność Gentoo w Livejournal
Od 4 lat sneak prowadzi datavibe.net, niezarobkowy provider usług UNIXowych. Nie działa działa tam narazie Gentoo bo Jeffrey czeka na nowy sprzęt, ale planuje zmianę w niedługim czasie. Plan jest taki by używać Gentoo Hardened na datavibe.net tak szybko jak to będzie możliwe.
sneak jest też co-maintainerem Gentoo community at Livejournal. Za reklamę tych zasobów w GWN jest bardzo wdzięczny.
4.
Opis dewelopera tygodnia
Rob Holland
Ilustracja 4.1: Rob Holland |
 |
Rob Holland jest członkiem zespołu sound@g.o który opiekuje się media-sound. Uczestniczy w poprawianiu błędów ebuildów, testowaniu oraz poświęca uwagę ardour-cvs, jack-cvs oraz innym rzeczom związanym z Digital-Audio-Workstation, gdyż często używa ich w domu. To właśnie poprzez pracę nad ardour-cvs Rob został członkiem zespołu Gentoo: Gdy zaproponował kilka zmian do tego programu rozmawiał z Jonem Ellisem, jednym z bardziej doświadczonych deweloperów zespołu dzwiękowców, który przekonał Roba aby ten pracował z nimi. (Rob chce powiedzieć "Meh!" do Jona tłumacząc, że bez wątpienia Jon będzie się z tego śmiał). Rob również zarządza kolekcją ebuildów GNUstep oraz WindowMakerem tak samo jak ebuildami kaychain czy cyrus-imapd. Pracuje również przy OpenBSD - nie jako deweloper ale lokalnie tworząc systemy osadzone, przekazał również kilka swoich sugestii Paulowi Davisowi, twórcy Ardoura - kilka z jego sugestii zostało zaimplementowane.
Deweloper systemów Uniksowych oraz administrator systemów (Rob woli to pierwsze) w LINX. W wolnym czasie staje się konsultantem ds. Linuksa ("wolny czas...hahaha", powiedział Bob). Bob używa WindowMakera, Galeona, irssi, oraz audor'a, Muse, timitidy i freqtweak do tworzenia dźwięku. W domu ma małą sieć złożoną ze swojego desktopu wyposażonego w Athlon 1400+ i 512 RAMu oraz kartę muzyczną delta midiman, dwóch maszyn z Windowsem jego narzeczonej oraz z Apple Powerbooka (wszystkie z wavelan), Compaq Evo N400c do pracy w LINX. W pracy używa pięciu lub sześciu komputerów (wszystkie x86) z różnymi konfiguracjami sprzętowymi. Najczęściej używane aplikacje na nich to Apache, cyrus imapd oraz exim z kodem napisanym w Perlu do obsługi wirtualnych domen bez szperania w plikach konfiguracyjnych. Jego ulubione aplikacje to vi bez którego czuje się nagi, ardour który pozwala tworzyć mu muzykę bez strachu, że coś się posypie. Jack ponieważ nie zostawia szumów podczas nagrywania, Mulberry gdyż nienawidzi graficznych klientów poczty oraz ma dobrą obsługę IMAPa, i na koniec irssi gdyż posiada wszystko czego można oczekiwać od klienta IRC.
Gitarzysta, basista oraz perkusista, Bob mówi, że lubi nagrywać i grać swoje własne piosenki. Uwielbia oglądać straszne filmy typu "Seven and Roadkill", grać na swoim Xboxie i spędzać czas z Jasmine, jego kotem. 31 sierpnia bierze ślub z Sarą w młodym wieku 21 lat.
5.
Zasłyszano w społeczności
Forum
Lokalny Rsync i Serwer Distfiles
Nominowany do naszej nagrody za "Najlepszego pierwszego posta napisanego przez nowego na Forum" , Grimthorne zaszczycił dokumentacją sekcję "Tips & Trick" Forum wspaniałym Howto na temat ustawienia "Portage Gateway", centralnego repozytorium distfiles oraz punktu dostępowego do rsyncowania portage tree. Dla każdego kto administruje więcej niż jednym Gentoo w domu lub w biurze jest to bardzo przydatny dokument:
Bug XPM próbuje usunąć XFree
Szybki refleks jednego z moderatorów forum, bsolara pomógł w czwartek zapobiedz uszkodzeniu desktopów użytkowników Gentoo. Pakiet XPM (XPixMap) został usunięty z portage tree co spowodowało niestety usunięcie całego Xfree jeżeli ktoś miał włączone autocleaning, złośliwy bug który dotknął wielu ludzi:
gentoo-dev
Połączone narzędzia dla specyficznych zadań Gentoo?
Prawdziwa burza mózgów panuje nad tematem połączonego narzędzia konfiguracyjnego dla specyficznych zadań Gentoo. specyficznych dla Gentoo czyli na przykład konfiguracja z którego mirrora portage ma ściągać pakiety. Michael Kohl, człowiek idea, mówi więcej na temat UI.
Propozycja zmiany md5sum.
md5sum to system sprawdzania sum kontrolnych(checksum system) do zabezpieczania danych i dający znak użytkownikom gdy ważne dane zostaną uszkodzone. W ten sposób portage może dać znać użytkownikowi gdy zmieni się suma kontrolna pliku. Jednakże portage patrzy na md5sum skompresowanego i pobranego archiwum a nie na jego zawartość. Przeczytaj o różnicy oraz o propozycjach.
Pytania dotyczące Ebuilda
Jak elastyczna jest kompilacja pakietów ? Proces instalacji przy użyciu portage. I co z informacjami przekazywanymi użytkownikowi na temat pakietu w czasie instalacji wielu programów.
czy jest możliwe uruchomienie skryptów pomiędzy dekompresją/kompilacją i instalacją pakietu?
6.
Międzynarodowe Gentoo
Nowa strona dla szwedzkich Gentooistów
Anders Olsson i grupa studentów IT na Royal Institute of Technology w Sztokholmie wykupiło domenę gentoo.se i rozpoczęło budowę sympatycznej, małej strony pod tym adresem. Szwecja była krajem aktywnym tylko na IRC. Przykładem może być bardzo aktywny kanał szwedzko-języczny na irc.freenode.net. Niewiele jednak robili w ramach dokumentacji i innych informacji na temat Gentoo. Treść, której można oczekiwać po oficjalnej narodowej stronie Gentoo jest wciąż w fazie tworzenia ale gentoo.se już oferuje konta pocztowe! twojeimie@gentoo.se -- ktoś chętny?
7.
Przegląd Portage
Następujące znaczące pakiety zostały zaktualizowane lub dodane w tym tygodniu
Następujące stabilne pakiety zostały zaktualizowane lub dodane w tym tygodniu
Wszystkich kategorii: 83 (1 dodana od ostatniego tygodnia)
Wszystkich pakietów: 4655 (91 dodanych od ostatniego tygodnia)
8.
Bugzilla
Podsumowanie
Statystyki
Społeczność Gentoo używa Bugzilli (bugs.gentoo.org) by wskazywać i śledzić błędy, zawiadomienia, sugestie oraz by współdziałać z gronem deweloperów. Pomiędzy 6 a 12 czerwca 2003 aktywność na tej stronie zaowocowała:
- 293 nowymi błędami
- 438 poprawionymi błędami
- 15 wcześniej poprawionymi błędami zgłoszonymi w tym okresie czasu
Z 3303 obecnie odkrytych błędów: 55 jest oznaczonych jako 'blocker', 137 jako 'critical' i 262 jako 'major'.
Statystyki Poprawionych Błędów
Developerzy i grupy które poprawiły najwięcej błędów w tym tygodniu to:
Statystyki Nowych Błędów
Developerzy i grupy które zgłosiły najwięcej nowych błędów w tym tygodniu to:
9.
Cytat/Sygnatura tygodnia
W tym tygodniu najciekawszy .sig został znaleziony na gentoo-dev w wiadomości od Stewarta Honsbergera:
"Capitalists, by nature, organize to protect themselves. Geeks, by nature, resist organizaion." /"Kapitaliści z natury organizują się by się chronić. Geeks z natury opierają się organizacji."/
10.
Odeszli, przybyli, zmienili status
Odeszli
Następujący deweloperzy opuścili drużynę Gentoo Linux:
- Chuck Brewer ("killian") -- net-dialup
- Jeraimee Hughes (A.Sleep)
Przybyli
Następujący deweloperzy dołączyli do drużyny Gentoo Linux:
- Abhishek Amit ("andrd") -- LDAP
- Brad Laue (brad) -- phoenix/firebird
Zmiany statusu
Następujący deweloperzy zmienili swoją rolę w projekcie Gentoo Linux.
11.
Twój wkład w GWN
Zainteresowany pomocą w tworzeniu Gentoo Weekly Newsletter? Wyślij nam email.
12.
Informacja zwrotna GWN
Proszę wyślij nam informację zwrotną i pomóż nam tworzyć jeszcze lepsze GWN.
13.
Informacje na temat zapisu na listę GWN
Aby zapisać się na listę Gentoo Weekly Newsletter, wyślij pusty email na adres gentoo-gwn-subscribe@gentoo.org.
Aby wypisać się z listy Gentoo Weekly Newsletter, wyślij pusty email na adres gentoo-gwn-unsubscribe@gentoo.org z adresu z którego byłeś zapisany
14.
Inne języki
Gentoo Weekly Newsletter jest również dostępne w innych językach:
|