Gentoo Logo

Týždenník Gentoo: 31 Júl 2006

Content:

1.  Gentoo novinky

Catalyst 2.0 vydaný

Gentoo Release Engineering projekt s radosťou oznamuje, že catalyst 2.0 bol práve vydaný. Nová verzia catalystu je kompletne prepísaná zo starnúcho základu verzie 1.x, a pripája viacero nových funkcií a aktualizácií, vrátane:

 • autoresume - pokúsi sa pokračovať v neúspešnom builde
 • kerncache - cachuje build kernelov pre urýchlenie livecd-stage2
 • seedcache - použije výstup predchádzajúceho buildu (ak existuje) pre urýchlenie kopírovania
 • snapcache - cachuje snapshot aby mohol byť bind-mountovaný do chroot-u
 • DIGESTS - vytvorí zhrnutie v ľubovoľnom formáte podporovanom nástrojom shash

Táto verzia je momentálne maskovaná v portage pod package.mask a bude odmaskovaná tento týždeň pre ~arch používateľov. Užívatelia 2.0_pre verzií catalystu musia vykonať niektoré kroky, aby mohola prebehnúť čistá aktualizácia, hlavne ak je žiadané zachovať cache.

Code Listing 1.1: Premenovanie adresárov catalyst-u

(premenovanie cache adresára)
# mv -i /var/tmp/catalyst2 /var/tmp/catalyst
(premenovanie adresára s konfiguráciou )
# mv -i /etc/catalyst2 /etc/catalyst
# cd /etc/catalyst
# sed -i -e 's/catalyst2/catalyst/' *.conf

Online dokumentácia pre catalyst 2.0 je písaná a bude dostupná predtým, ako bude verzia 2.0 označená ako stabilná. Dočasne je najlepšia dokumentácia dostupná po nainštalovaní v adresári /usr/share/doc/catalyst-2.0/examples

Tretie výročie dňa "Gentoo's Bugday"

Sobota 5. augusta je tretie výročie projektu Gentoo/Bugday . To vytyčuje míľnik, ktorý bude príslušne oslávený, a to súťažou s cenami!

"Bugday" začal prvýkrát ako GLEP 6. Už od začiatku mal tento projekt potenciál aby sa stal veľmi vplyvným na Gentoo a určite ukázal svoju hodnotu počas svojich prvých 3 rokov. Veľa nových vývojárov bolo získaných priamo z ich uživateľskej angažovanosti v Bugday, a iní mali svoju prvú skúsenosť s ebuildami zo starších Bugdayov a odvtedy sa pripojili ku iným Gentoo projektom bez príbuznosti k Bugday.

Popri tom, že je to výborný nástroj na naberanie nových členov, užívatelia a vývojári spolupracovali na oprave udivujúceho počtu chýb počas Bugdayov. Bugday je jeden z dôležitých základov celej Gentoo komunity. Bugday určite pomohol zúžiť často spomínanú priepasť medzi používateľmi a vývojármi, a Bugday IRC channel sa už dávnejšie stal miestom, kde sa denne rišia otázky spojené s ebuildami a ich opravami.

Na oslavu tretieho výročia bude pripravených mnoho súťaží. Užívatelia budú súťažiť medzi sebou v počte vyriešených bugov, vo vedomostiach o Gentoo a iných.

Stále sa pracuje na finalizovaní disciplín a cien, ale všetky detaily budú oznámené na Bugday stránke v priebehu tohto týždňa.

Všetkým želáme veľa štastia. Bugday projekt dúfa, že tento Bugday bude zatiaľ najlepší. Posielame veľké Ďakujeme každému kto sa podieľal počas posledných troch rokov -- Vy ste pomohli vytvoriť Bugday takým úspešným, akým je dnes.

Gentoo/Java potrebuje nových pracovníkov

Už dlhší čas je počet pracovníkov v Java tíme značne nižší ako je potrebné. Nižšie sú uvedené niektoré 'pozície', ktoré by bolo dobré zaplniť a slovo 'zaplniť' je myslené viac než len vo význeme 'toto sú veci na ktorých chceme aby ľudia pracovali'. Ak to niekoho zaujalo, bolo by skvelé pridať sa.

 • Java generalists

Gentoo/Java team má tony balíčkov, pri poslednom počítaní to bolo okolo 400. Toto množstvo generuje stály tok bug reportov a version bump requestov.

Takže Java team hľadá ľudí na pomoc so všeobecnou údržbou balíčkov. Očakáva sa od nich, aby boli dobre oboznámený s Gentoo a Javou (prekvapenie!). Ak niesú, bude potrebné aby sa oboznámili s princípmi ako je Java riešená na Gentoo. Taktiež by bola vhodná oboznámenosť s programom ant, ktorý sa používa pri väčšine balíčkoch.

 • JBoss maintainer

JBoss je dosť významná funkcia v Java enterprise prostredí. Funkcia bola istý čas zanedbaná, a troška venovaného času by jej určite pomohla. Kôli povahe tejto beštie by Java team potreboval niekoho, kto pužíva JBoss denne, najlepšie v enterprise prostredí.

 • Jetty maintainer

Jetty je web container, ako napríklad tomcat a resin. Tiež bol dlhšiu dobu bez pohybu. Preferujeme osobu, ktorá uvedie veci do pohybu a ktorá používa jetty denne v enterprise prostredí.

 • Free Java Hackers

Jeden z príkladných užívateľov pracoval na spojazdnení GCJ použiteľnom ako JDK v tom význame, že môže byť použitý na buildovanie balíčkov. Java team má k dispozícii priehrštie ďalších free Java VM v portage, ako napríklad kaffe, sablevm, jamvm, etc. Ak by niekto bol ochotný, bolo by skvelé ak by sme mohli vytvárať balíčky pomocou ostatných VM.

 • Eclipse / Netbeans maintainers

Eclipse a Netbeans sú primárne IDE prostredia pre Javu. Eclipse je momentálne dobre udržiavaný, ale pluginy nie. Netbeans potrebuje trošku pozornosti, pretože už je to nejaký čas, čo nebol updatovaný.

Znie niektoré z tohto pre teba zaujímavo a ako niečo čo by si chcel robiť? Pre začiatok následuj linku project page a pozri sa na dokumentáciu. Ak máš hlbší záujem, tak kontaktuj Josh Nichols.

Ďalšie veci ktoré môžeš urobiť:

 • Zapíš sa do mailing-listu, gentoo-java. Je dosť nevyťažený.
 • Zapoj sa do IRC diskusie, #gentoo-java na irc.freenode.net. Tiež je dosť nevyťažená, takze neočakávaj okamžité odpovede.

Oficiálny český preklad Gentoo dokumentácie je tu

Po viac než roku tvrdej práce nám Český team prekladateľov hrdo oznamuje, že úspešne vytvorili Český preklad dokumentácie. To znamená, že česky hovoriaci záujemcovia si môžu prečítať dokumentáciu v ich rodnom jazyku.

Káždý kto vie písať Česky a rozumie písanej Angličtine je viac než vítaný aby pomohol s naším úsilím. Všetci záujemcovia, ktorí chcú nablýskanú @gentoo.org e-mailovú adresu a neboja sa mesiacov zdĺhavej práce nech sa prihlásia na #gentoo-doc na freenode alebo nech napíšu e-mail na Jan Kundrát.

2.  Vývojár týždňa

Joshua Kinard


Figure 2.1: Joshua Kinard, aka kumba

Fig. 1: kumba

Vývojár Joshua Kinard, známy tiež ako Kumba, žije vo Waldorfe, MD, kúsok od Washingtonu D.C. Žije so svojimi rodičmi a niekoľkými domácimi zvieratami: pes, dve mačky, Isis a Leto, a čo je netradičné - mýš. Mačky ale myš majú radi. Ako Kumba povedal, jeho rodina sa snažila myš pustiť, ale ona nechcela odísť. Vo veku 24 rokov, Joshua si stále dokáže spomenúť na miesta, v ktorých žil spolu so svojou rodinou počas otcovej kariéry v Air Force. Asi najviac si pamätá na pár rokov počas ktorých žili v Španielsku na vojenskej základni pri Madride.

Medzi Kumbove záujmy ptrí aj celkom netradicný hudobný vkus, najmä záľuba v Írskych/Keltských piesňach (špeciálne gajdy), Gregoriánoch, a niektorých metalových smeroch ako napríklad Therion a Blind guardian. Taktiež moderuje okolo 13 IRC kanálov, najviac v súvislosti s Gentoo, ale stále si dokáže nájsť čas na gamesu Diablo 2.

Joshua momentálne pracuje ako System Administrator pre neziskovú organizáciu pri Washingtone D.C. Pracovné prostredie je rôzne, od Netware, HP-UX, Linux, a dokonca aj Windows. Do budúcnosti neplánuje ostať vo svete veľkých korporácií a plánuje pokračovať v štúdiu alebo dokonca v zmene kariéry.

Kumba svoje začiatky s Gentoo opisuje jednoducho. Pokiaľ používal rôzne odrody Linuxu, potreboval niečo nové, aby to použil na svojom čerstvo zaobstaranom 64-bit SPARCu, a jeho hľadanie ho doviedlo ku Gentoo. Bol vývojárom pre Gentoo od roku 2004 a momentálne je vedúcim MIPS teamu, aj keď rád pomôže s baselayoutom, toolchainmi, a SPARC teamu.

Chýry sú pravdivé, Kumbov domáci Workstation, Duálny Pentium III, je skutočne poháňaný Windows Serverom 2003 a pýši sa s hot-swappable RAID5 SCSI diskovým poľom. Prvá aplikácia, ktorú každý IRC moderátor spúšta je mIRC a Kumba ho následuje s AIM/DeadAIM, Winampom, a Firefoxom. Tiež je známy svojím sledovaním nezvyčajných vrtochov počasia pomocou Stormlabu a taktiež fušuje do WorldWind aplikácie ktorú zastrešuje NASA. Medzi ostatné Kumbove domáce počítače patria aj dual Athlon MP 2000, ktorý slúži ako web server, starý SPARC , používaný na testovanie, a niekoľko SGI strojov: Octane poúžívaný na vývoj, dva kusy O2, jeden pre testovanie balíčkov a jeden na testovanie kernelu, a IP28. Taktiež vlastní starý SGI Indy, zo začiatku 90tych rokov,ktorý stále používa na testovanie kernelu!

3.  Hlas komunity

planet.gentoo.org

#gentoo-db

Ďalší IRC kanál práve otvoril svoje (virtuálne) dvere. #gentoo-db by mal poskytnúť platformu pre diskusiu a vývoj okolo databáz v Gentoo. Momentálne sa tu najviac zdržujú ľudia okolo MySQL a PostgreSQL. Vývojári zoskupení okolo iných databázových produktov pre Gentoo a užívatelia su povzbudzovaný aby sa pridali.

Stav Gentoo v 5 minútach

Donnie Berkholz mal bleskovú reč o terajšom stave v Gentoo na tohtoročnom OSCON pokrývajúcu Portage 2.1, blížiace sa vydanie 2006.1 (vrátane novej verzie inštalátora) a podporu viacerých overlayov. Jeho prejav je tiež spomenutý v poslednom článku na NewsForge.

Wanted: PowerPC Release Testers

Nábor na Release Testers ktorý sa konal asi mesiac dozadu nebol až tak úspešný pre Gentoo PowerPC team. Len minimum ľudí s podporovanými počítačmi sa ozvalo na výzvu. Lars Weiler práve spustil ďalší nábor na Release Testerov - ak môžeš pomôcť (zoznam podporovaných počítačov uviedol vo svojom blogu) kontaktuj prosím Roger Miliker.

4.  Zmeny vo vývojovom týme Gentoo

Presuny

Následujúci vývojári opustili Gentoo projekt:

 • Henrik Brix Andersen (brix)
 • Michael Kohl (citizen428)

Nástup

Následujúci vývojári sa pridali ku Gentoo projektu:

 • Wolf Giesen (frilled) Security

Zmeny

Následujúci vývojári zmenili miesto Gentoo projekte:

 • nikto tento týždeň

5.  Gentoo security

Wireshark: viaceré zraniteľnosti

Wireshark (predtým známy ako Ethereal) je zraniteľný vo viacerých bezpečnostných problémoch, potenciálne umožnujúcich vykonanie ľubovoľného kódu vzdialeným útočníkom.

Pre viac informácií je k dispozíciie GLSA Oznámenie

Samba: Denial of Service zraniteľnosť

Vysoké číslo pripojení na zdieľanie môže spôsobiť Denial of Service vnútri Samby.

Pre viac informácií je k dispozíciie GLSA Oznámenie

TunePimp: Buffer overflow

Bola oznámená nová zraniteľnosť v TunePimp, ktorá umožnuje vykonanie ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozíciie GLSA Oznámenie

OpenOffice.org: viaceré zraniteľnosti

OpenOffice.org je postihnutý troma bezpečnostnými chybami, ktoré môžu dovoliť vykonanie ľubovoľného kódu vzdialeným útočníkom.

Pre viac informácií je k dispozíciie GLSA Oznámenie

Audacious: viaceré heap a buffer overflow chyby

Adplug knižnica obsiahnutá v Audacious je zraniteľná na viacero overflowov, čo môže viesť ku vykonaniu ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozíciie GLSA Oznámenie

6.  Bugzilla

Sumár

Štatistiky

Gentoo community používa nástroj Bugzilla (bugs.gentoo.org) na zaznamenanie a sledovanie bugov, notifikácií, pripomienok a ostatných interakcií na komunikáciu s vývojárskym teamom. Medzi 23. Júlom 2006 a 30 Júlom 2006, aktivita na stránke viedla k:

 • 679 nových bugov počas tohto obdobia
 • 289 bugov zatvorených alebo vyriešených počas tohto obdobia
 • 19 predtým zatvorených bugov bolo znovuotvorených počas tohto obdobia

Z 10687 momentálne otvorených bugov: 52 je označených ako 'blocker', 134 je označených 'critical', a 533 je označených 'major'.

Klasifikácia zatvorených bugov

Vývojári a teamy, ktorí uzatvorili najviac bugov počas tohto obdobia sú:

Klasifikácia nových bugov

Vývojári a teamy, ktorím bolo priradených najviac bugov počas tohto obdobia sú:

7.  Feedback na Gentoo týždenník

Pošlite nám prosím Váš feedback a pomôžte spraviť Gentoo týždenník lepším.

8.  Informácie pre odoberanie Gentoo týždenníka

Pre zapísanie sa na odoberanie Gentoo týždenníka pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+subscribe@gentoo.org.

pre odpísanie sa pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+unsubscribe@gentoo.org z e-mailovej adresy, na ktorú ste Gentoo týždenník odoberali.

9.  Ostatné jazyky

Gentoo týždenník je taktiež dostupný v týchto jazykoch:Print

Page updated July 31, 2006

Summary: Toto je Týždenník Gentoo pre týždeň od 31 Júla 2006.

Ulrich Plate
Editor

Chris Gianelloni
Author

Tobias Scherbaum
Author

Jan Kundrát
Author

Bryan Østergaard
Author

Josh Nichols
Author

Chrissy Fullam
Author

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.