Gentoo Logo

Týždenník Gentoo: 4 September 2006

Content:

1.  Gentoo news

Odstránenie net-misc/bcm4400

Vývojár Daniel Drake napísal, že balík net-misc/bcm4400 v portage bol zavrhnutý a bude čoskoro odstránený z portage stromu. Balík bol nahradený ovládačmi priamo z kernelu. Užívatelia používajúci tento balík by mali čo najskôr začať používať ovládače priamo z kernelu.

Odstránenie KDE 3.4

Carsten Lohrke z Gentoo KDE teamu by rád informoval užívateľov, že verzie KDE 3.4 budú odstránené z portage stromu v najbližších dňoch. KDE verzia 3.5 bola už určitý čas označená ako stabilná na všetkých architektúrach s podporou KDE. Ľudia z KDE teamu by radi odstránili verziu 3.4, aby sa mohli lepšie zamerať na vylepšenú verziu 3.5 a nasledujúce. KDE verzia 3.4 postráda podporu budúcich verzií a obsahuje niekoľko problémov vrátane nekompatibility so súčasnými X.Org implementáciami.

odstránenie media-video/nvidia-glx a media-video/nvidia-kernel

Ako väčšina ľudí používajúcich binárne nVidia ovládače vie, balíčky media-video/nvidia-glx a media-video/nvidia-kernel boli vyhlásené zastaralými v prospech x11-drivers/nvidia-drivers a x11-drivers/nvidia-legacy-drivers. Nvidia-legacy-drivers balíček podporuje nVidia karty začínajúc TNT a končiac GeForce 5 líniou, a niektoré zo série GeForce 6 kariet. Nvidia-drivers balíček podporuje karty zo série GeForce 3 a vyššie. Staré ovládače majú byť odstránené 29-teho septembra. Novšie ovládače podporujú novší hardware, a súčasné ovládače v testovacej verzii podporujú xorg-x11-7.1, zatiaľ čo staršie ovládače nemali žiadne zmeny.

Aby ste prešli na nové ovládače, urobte nasledujúce:

Code Listing 1.1: Prechod na x11-drivers/nvidia-drivers


(Toto má byť urobené z príkazového riadku a vonku z X)
# emerge --unmerge media-video/nvidia-glx media-video/nvidia-kernel
# rmmod nvidia
(Aby ste nainštalovali legacy ovládače, nahraďte nvidia-drivers)
# emerge x11-drivers/nvidia-drivers
# modprobe nvidia

Potom čo spustíte/reštartujete X, začnete používať nové ovládače.

UK Linux Awards 2006 otvorilo nominácie

LinuxUser and Developer Magazine otvoril nominácie pre svoj štvrtý ročník UK Linux Awards. Môžete nominovať, voliť, a rezervovať si stoly na stránke pre tohtoročné ocenenia. Gentoo sa teší na víťazov tohtoročného udeľovania cien a želá všetkým nominovaným veľa štastia.

Free Linux Disk projekt fundraiser

The Free Linux Disk project spustil fundraiser (akcia na zvýšenie rozpočtu) na zakúpenie vybavenia, ktoré pomôže produkovať média s Linuxom načas. Projekt posiela média s viacerými komunitnými distribúciami, taktiež aj veľa free verzií komerčne založených distribúcií. Ich cieľ je zohnať $4500 CDN na zakúpenie rImage 2000i disk duplikátora aby boli schopní pokryť dopyt.

Gentoo Týždenník hľadá dopisovateľov

Gentoo Týždenník hľadá dopisovateľov, ktorí by pomohli s niektorými sekciami týždenníka, ktoré boli istý čas zanedbané. Špeciálne hľadáme ľudí, ktorí by písali sumáre z gentoo-user a gentoo-dev mailing listov každý týždeň. Dobrá znalosť anglického jazyka je nevyhnutná. Taktiež by sme privýtali viac príspevkov pre sekciu "Tipy a Triky", takže ak máte nejaký skvelý tip alebo trik ktorý používate na Gentooo, pošlite nám ho a my ho uverejníme v najbližšom Gentoo Týždenníku.

Ak si myslíš že by si nám mohol pomôcť, kontaktuj prosím tím Gentoo Týždenníka na adresu gwn-feedback@gentoo.org.

2.  Gentoo International

Australia: Software Freedom Day, Canberra

Na Dni Slobodného Softvéru v hlavnom meste Austrálie Canberre (konajúcej sa 9 Septembra), budú členovia CLUGu (vrátane Gentoo vývojara Daniela Blacka) rozdávať Linuxové CD, včítane Gentoo 2006.1 CD. Budú robiť prezentácie softvéru, poskytovať informácie o slobodnom softvéri, zvyšovať uvedomenie o právnych záležitostiach slobody Austrálskeho softvéru, informovať o miestnych podporných skupinách, a pomôžu sa Vám dostať na Vaše tučňacie nohy inštaláciou Linuxu.

3.  Gentoo v tlači

DesktopLinux.com (29 Aug 2006)

Web DesktopLinux.com organizoval prieskum trhu desktopových Linuxov v roku 2006. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 15000 uživateľov Linuxu zo spomínaného webu. Gentoo Linux obsadil celkovo 4. miesto, čo bolo prekvapením pre autora Stevena J. Vaughan-Nicholsa, s 9,6 percenta uživateľov uprednostňujúcich na svojom desktope Gentoo pred ostatnými Linuxovými distribúciami.

Techgage (30 Aug 2006)

Autor Rob Williams sa pozrel na posledné vydanie Gentoo, Gentoo Linux 2006.1, a píše o novej verzií Gentoo Linux Inštalatéru ako aj o prostredí v LiveCD. Rob takisto poukazuje na niekoľko vylepšení tejto verzie oproti vydaniu 2006.0.

Software in Review (1 Sep 2006)

Jem Matzanova revízia o Gentoo Linux 2006.1 začína s viac všeobecným prehľadom Gentoo Linuxu predtým ako sa ponoril do skúmania nového vydania 2006,1. Po predstavení zvýraznil niektoré nové funkcie vydania 2006.1, potom pokračoval s inštaláciou. Po nej sa presunul k spísaniu vecí, ktoré sa mu nepáčili na predvolených hodnotách inštalátora, a vymenoval niekoľko oblastí, v ktorých cítil, že inštalácia pomocou inštalátora bola nedostatočná. Jeho záver obsahuje zoznam vylepšení, ktoré by rád videl vykonané na inštalačnom médiu.

Internetnews.com (1 Sep 2006)

Článok Seana Michaela Kernera v Internetnews.com uvádza mnoho zmien v novom Gentoo vydaní a obsahuje tiež pár slov od Gentooistu Christel Dahlskjaera.

4.  Zmeny vo vývojovom týme Gentoo

Presuny

Následujúci vývojári opustili Gentoo projekt:

  • nikto tento týždeň

Nástup

Následujúci vývojári sa pridali ku Gentoo projektu:

  • Hubert Mercier (anigel) forums

Zmeny

Následujúci vývojári zmenili miesto Gentoo projekte:

  • Bjarke Istrup Pedersen (GurliGebis) sa pridal do net-irc/java

5.  Gentoo security

X.org a niektoré X.org knižnice: Local privilege escalations

X.org, libX11, xdm, xf86dga, xinit, xload, xtrans, a xterm sú zraniteľné na lokálne zvýšenie privilégií kôli nezkontrolovaným setuid() volaniam.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenia

Wireshark: viaceré zraniteľnosti

Wireshark je zraniteľný na viacerých miestach, čo môže viesť k Denial of Service a/alebo k vykonaniu ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenia

Motor: Execution of arbitrary code

Motor pužíva zraniteľnú ktools knižnicu, čo môže viesť k vykonaniu ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

PHP: Arbitary code execution

PHP obsahuje funkciu, ktorá keď je použitá, môže dovoliť vzdialenému útočníkovi spustiť ľubovoľný kód.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

6.  Bugzilla

Sumár

Štatistiky

Gentoo comunita používa nástroj Bugzilla (bugs.gentoo.org) na zaznamenanie a sledovanie bugov, notifikácií, pripomienok a ostatných interakcií na komunikáciu s vývojárskym teamom. Medzi 27 Augustom 2006 a 03 Septembrom 2006 aktivita na stránke viedla k:

  • 869 nových bugov počas tohto obdobia
  • 462 bugov zatvorených alebo vyriešených počas tohto obdobia
  • 26 predtým zatvorených bugov bolo znovuotvorených počas tohto obdobia

Z 11007 momentálne otvorených bugov: 40 je označených ako 'blocker', 124 je označených 'critical', a 523 je označených 'major'.

Klasifikácia zatvorených bugov

Vývojári a tímy, ktoré uzatvorili najviac bugov počas tejto doby sú:

Klasifikácia nových bugov

Vývojári a tímy, ktorím bolo priradených najviac bugov počas tohto obdobia sú:

7.  Feedback na Gentoo týždenník

Pošlite nám prosím Váš feedback a pomôžte spraviť Gentoo týždenník lepším.

8.  Informácie pre odoberanie Gentoo týždenníka

Pre zapísanie sa na odoberanie Gentoo týždenníka pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+subscribe@gentoo.org.

pre odpísanie sa pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+unsubscribe@gentoo.org z e-mailovej adresy, na ktorú ste Gentoo týždenník odoberali.

9.  Other languages

Gentoo týždenník je taktiež dostupný v týchto jazykoch:Print

Page updated September 4, 2006

Summary: Toto je Týždenník Gentoo pre týždeň od 4 Septembra 2006.

Ulrich Plate
Editor

Daniel Black
Author

Chris Gianelloni
Author

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.