Gentoo Logo

Týždenník Gentoo: 11 September 2006

Content:

1.  Gentoo news

Bola zvolená nová Rada Gentoo

http://www.gentoo.org/proj/en/council/">Rada Gentoo je volený riadiaci orgán Gentoo, ktorý rozhoduje o globálnych otázkach a politike, ovplyvňujúci viaceré projekty v Gentoo. Slúži takisto ako odvolací súd pri disciplinárnych rozhodnutiach. Členovia rady sú volený na dobu jedného roku a musia usporiadávať verejné mesačné mítingy.

Bola zvolená nová rada na nasledujúci rok. Voľby sa konali počas celého jedného mesiaca, aby sa umožnilo všetkým vývojárom zvoliť si svojich zástupcov. Víťazmi tohtoročných volieb do rady sa stali:

 • Diego Petteno (Flameeyes)
 • Mike Doty (KingTaco)
 • Danny van Dyk (Kugelfang)
 • Bryan stergaard (kloeri)
 • Robin H. Johnson (robbat2)
 • Mike Frysinger (vapier)
 • Chris Gianelloni (wolf31o2)

Z novej rady je to len Mike Frysinger kto sa vracia aj na ďalšie obdobie. Tým TG gratuluje všetkým členom novej rady a praje produktívny rok.

Dar od Cloanto: Amiga Forever CD

Tento týždeň Gentoo dostalo dar Amiga Forever CD od Cloanto. Amiga je rodina osobných počítačov vyvýjaných pôvodne firmou Amiga a neskôr firmou Commodore International. Tieto počítače mali obrovský úspech vďaka svojej grafike a zvuku, ktoré boli toho času výrazne popredu. Vďaka tomu Amiga dostala svoju prezívku "ultimate games machine". Tieto počítače sú už minulosťou, ale vďaka sile moderných PC je možné emulovať softvér a hry pre Amigu. Gentoo poskytuje dva Amiga emulátory app-emulation/uae a app-emulation/e-uae. Nakoľko aby sme mali plnú možnosť využiť tieto programy, musíme mať prístup na image Amiga Kickstart ROM. Aby boli tieto balíčky adekvátne spracované je nevyhnutný prístup Gentoo vývojárov k Amiga Kickstart ROM.

Amiga Forever CD je ocenený emulačný balík vyrobený Cloanto-m, Amiga vývojármi aktívnymi od 1986. Cloanto sprístupnilo toto CD všetkým Gentoo vývojárom na pomoc so správou Amiga emulátorov.

Gentoo by rado poďakovalo Cloanto za tento štedrý dar.

Monolitické X už nie sú dlhšie podporované

Vývojár Donnie Berkholz napísal do gentoo-dev mailing listu o zastavení podpory pre monolitické X ebuildy. Znamená to, že pre monolitické balíky sa už nebudú pridávať žiadne ďalšie opravy, a teda ani bezpečnostné opravy. Údržbári balíkov začínajú odstraňovať závislosti na monolitické ebuildy z ich balíkov. Donnie dúfa za sa čoskoro monolitické X ebuildy presunú do overlayu.

Uživatelia ktorí stále ešte používajú monolitické ebuildy by mali aktualizovať na modulárne X za pomoci inštrukcií v http://www.gentoo.org/proj/en/desktop/x/x11/modular-x-howto.xml"> Migrating to Modular X HOWTO.

2.  Vývojár týžňa

"Gentoo, to používajú všetci frajeri." -Joshua Nichols


Figure 2.1: Joshua Nichols, známy ako nichoj

Fig. 1: nichoj

Vývojár Joshua Nichols, známy ako nichoj, býva v Bostone, známom svojimi opekanými fazuľami a čajovými večierkami... teda, konkrétne jedným. Vyštudoval minulú jar na Rensselaer Polytechnic Institute s dvoma titulmi z informatiky a psychológie. Má 23 rokov a býva s troma kámošmi a jedným záhadným spolubývajúcim. Nemajú žiadne domáce zvieratá, ale Josh sa považuje za psíčkára a dúfa, že raz bude mať nemeckého ovčiaka, ked bude mať viac času a miesta.

Josh pracuje pre Banta Corporation, tlačiarenská firma menežujúca dodavateľstvo (nie že by niekto vedel čo to znamená). Jeho oddelenie vyvýja web aplikácie, vnútropodnikové aj na zákazku. Josh pracuje v teame vyvýjajúcom modulárne web aplikácie, hlavne v Jave a J2EE (Eclipse, Tomcat, Spring, JDO, web services, atď).

Nichoj má trocha uletené záľuby, ako správny geek. Rád číta, hlavne sci-fi a fantasy, niekedy technické príručky. Miluje pozerať Adult Swim.. no a, ako my všetci! :) Keď sa Joshovi podarí dostať z domu, tak väčšinou na korčule alebo hekísek, ale večer neodvratne skončí ako veľa Bostonských slávností: na pár drinkoch s kámošmi v jednom z mnohých Bostonských podnikov.

Josh začal používať Gentoo na vysokej škole. Bol linuxák už roky, ale zistil, že ručným konfigurovaním vecí sa systém rýchlo stane nespravovateľným, a zistil že Gentoo mu pomáha spravovať svoj počítač tak ako chce. Asi pred rokom sa Josh rozhodol, že sa chce aktívnejšie zapojiť do sveta open source. Začal navštevovať LUGy, aktívne reportovať bugy a pomáhať ľuďom na IRC. Zaľal byť zdatný v Jave a bol rýchlo rekrutovaný karltk-om. Joshova terajšia úloha v Gentoo je vedúci Java Projektu.

Práca na Gentoo, na ktorú je Josh asi najviac hrdý, je jeho príspevok do nového systému správy Javy, ktorý bol uvoľnený pred pár mesiacmi. Systém bol vyvíjaný už v čase keď sa Josh pridal. Rýchlo zistili, že 400+ Java balíkov musí byť updatnutých. Josh je veďžmi hrdý na svoju pomoc pri plánovaní a vykonávaní prechodu na ~arch tak, aby sa čo najviac vyhli nepríjemným problémom. Poznamenávame, že Josh dostal svoj prvý 'hate mail' poďas práce na tomto projekte; zrejme robí nieďo správne. ;-)

Joshov hlavný desktop je beňa s AMD64, skrývajúca X2 4400+, 4GB RAM a 7800GT napojený na 24" LCD. Má dva Dell x86 laptopy, jeden Athlon XP file server a G5 desktop pre zábavu s PPC. Prvé spustené aplikácie? Compiz a CGWD, samozrejme, rýchlo nasledované GAIMom, Firefoxom a Thunderbirdom.

Joshove slová na rozlúčku skrývajú múdrosť: "Môže to byť zrejmé, ale mali by ste sa tešiť z toho, ďo robíte. To platí pre robotu pre open-source projekty, alebo v práci. Ak robíte niečo z čoho nemáte radosť, alebo to dokonca neznášate, no, to je zlé, všakže. Vlasy vám predďasne zošednú a môže sa stať že si vo frustrácii vyškriabete oči. Neviem ako vy, ale ja mám svoje oči rád. Ale teraz vážne, som šťastný, že sa môžem radovať z práce na Gentoo a zo svojej práce."

3.  Hlas komunity

fóra

Grafický program na vytváranie ebuildov

Pripomienka na vytvorenie grafického programu, typ IDE na účely vytvárania ebuildov bola vyvesená na fóre. Tí, čo podporujú tento návrh tvrdia, že program by výrazne redukoval úsilie potrebné na písanie ebuildov od čiarky nakolľko by sa len užívateľa pýtal na potrebné informácie. Tí, čo sú proti tomuto návrhu tvrdia že množstvo možností v ebuildoch by neumožnilo takýto program vytvoriť bez limitovania funkčnosti alebo bez vytvorenia neprívetivého rozhrania. Ak podporujete tento nápad alebo nie, toto nieje prvý krát čo sa zjavila pripomienka na takýto druh programu. V minulosti vynaložil úsilie Pythonhead, Gentoo vývojár, ktorý vytvoril teraz už stagnujúci Abeni package.

4.  Gentoo International

Austrália: Deň slobody softvéru (Software Freedom Day), Canberra

Software Freedom Day, bolo podujatie uskutočnené 9. septemnbra v Canberre, kde sa hovorilo o slobode softvérí, ľudia boli posmeľovaný na používanie Linuxu a odnášali si so sebou CD s Gentoo, Ubuntu, a TheOpenCD. Po podujatí malo 48 ľudí nové Gentoo Linux 2006.1 x86 LiveCD, a 23 ľudí 2006.1 amd64 LiveCD.


Figure 4.1: The Software Freedom Day team

Fig. 1: The team

Note: Zľava do prava: Rainer Klein, Neill Cox, Daniel Black (dragonheart), Brian Bishop, Pascal Klein, David Symons, and Evan Leybourn -- Cýbajú: Steve Walsh, Troy Newell

Účastníci zažili množstvo zábavy, stretli sa so zaujímavými ľuďmi a pozerali výtvory z dielne Elephants Dream. Ľudí zaujímali hlavne alternatívy ako zabrániť spyware/vírusom, ako využiť ich starý PC harware ako backup/storage servery alebo ako znovu využiť ich staré laptopy.

5.  Gentoo v tlači

LinuxPlanet (7 Sep)

Tento týždeň LinuxPlanet popisuje Sectoo, distribúciu zameranú na bezpečnosť, ktorá je založená na Gentoo Linux. Sectoo je LiveCD distribúcia navrhnutá aby pomohla pri penetration testingu, a taktiež aby bola použiteľná ako toolbox pre sieťových administrátorov ktorý sa zaujímajú o zabezpečenie svojej siete.

6.  Zmeny vo vývojovom týme Gentoo

Presuny

Následujúci vývojári opustili Gentoo projekt:

 • nikto tento týždeň

Nástup

Následujúci vývojári sa pridali ku Gentoo projektu:

 • Javier Villavicencio (The_Paya) Gentoo/FreeBSD
 • Mike Kelly (pioto) creandus/GLEP27/vim
 • Vlastimil Babka (Caster) Java

Zmeny

Následujúci vývojári zmenili miesto Gentoo projekte:

 • Krzysiek Pawlik (nelchael) joined PPC/Java
 • Jorge Manuel B. S. Vicetto (jmbsvicetto) joined UserRel

7.  Gentoo security

Streamripper: viaceré vzdialené chyby buffer overflow

Streamripper je zraniteľný naviaceré vzdialené chyby buffer overflow, čo môže viesť k vykonaniu ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

GTetrinet: vykonanie vzdialeného kódu

GTetrinet je zraniteľný na vzdialený buffer overflow, čo môže viesť k vykonaniu vzdialeného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

OpenTTD: vzdialený Denial of Service

OpenTTD server je zraniteľný na vzdialený Denial of Service.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

LibXfont: viaceré chyby integer overflow

Buffer overflow chyba bola objavená v PCF font parseri, potenciálne umožnujúca vykonanie ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

OpenSSL, AMD64 x86 emulation base libraries: falošný RSA podpis

OpenSSL nevaliduje správne PKCS #1 v1.5 podpisy.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

8.  Bugzilla

Sumár

Štatistiky

Gentoo community používa nástroj Bugzilla (bugs.gentoo.org) na zaznamenanie a sledovanie bugov, notifikácií, pripomienok a ostatných interakcií na komunikáciu s vývojárskym teamom. Medzi 03 Septembrom 2006 a 10 Septembrom 2006, aktivita na stránke viedla k:

 • 929 nových bugov počas tohto obdobia
 • 565 bugov zatvorených alebo vyriešených počas tohto obdobia
 • 38 predtým zatvorených bugov bolo znovuotvorených počas tohto obdobia

Z 11040 momentálne otvorených bugov: 38 je označených ako 'blocker', 124 je označených 'critical', a 530 je označených 'major'.

Klasifikácia zatvorených bugov

Vývojári a teamy, ktorí uzatvorili najviac bugov počas tohto obdobia sú:

Klasifikácia nových bugov

Vývojári a teamy, ktorím bolo priradených najviac bugov počas tohto obdobia sú:

9.  Feedback na Gentoo týždenník

Pošlite nám prosím Váš feedback a pomôžte spraviť Gentoo týždenník lepším.

10.  Informácie pre odoberanie Gentoo týždenníka

Pre zapísanie sa na odoberanie Gentoo týždenníka pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+subscribe@gentoo.org.

pre odpísanie sa pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+unsubscribe@gentoo.org z e-mailovej adresy, na ktorú ste Gentoo týždenník odoberali.

11.  Ostatné jazyky

Gentoo týždenník je taktiež dostupný v týchto jazykoch:Print

Page updated September 11, 2006

Summary: Toto je Týždenník Gentoo pre týždeň od 11 September 2006.

Ulrich Plate
Editor

Mark Kowarsky
Author

Daniel Black
Author

Peter Volkov
Author

Chrissy Fullam
Author

Chris Gianelloni
Author

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.