Gentoo Logo

Upozornění : Tento dokument již neplatí a není udržován.


[ << ] [ < ] [ Domů ] [ > ] [ >> ]


1. O instalaci Gentoo Linuxu

1.a. Úvod

Vítejte!

V první řadě, vítejte v Gentoo. Chystáte se vstoupit do světa možností a výkonu. Gentoo je celé o volbách - během instalace i po ní to sami mnohokrát poznáte. Můžete si vybrat, kolik budete chtít kompilovat sami, jak systém nainstalovat, který systémový logger chcete použít atd.

Gentoo je rychlá moderní metadistribuce čistého a flexibilního designu. Je postavené na svobodném softwaru a neskrývá před svými uživateli, co má pod kůží. Portage, systém pro správu balíčků, je napsán v Pythonu, což znamená, že si můžete snadno přečíst i změnit jeho zdrojový kód. Portage používá distribuci ve formě zdrojového kódu (avšak můžete samozřejmě používat i již předkompilované balíčky). Gentoo se konfiguruje pomocí normálních textových souborů. Jinými slovy, otevřenost všude.

Je důležité, abyste porozuměli, že volby jsou to, co umožňuje Gentoo existovat. Snažíme se, abychom Vás nenutili do ničeho, co nechcete. Pokud máte pocit, že ano, ohlaste to, prosím.

Jak je instalace rozdělená?

Na instalaci Gentoo se můžeme dívat jako na proceduru o deseti krocích, odpovídajících kapitolám 2 až 11. Každý krok vede dál:

  • po kroku 1 jste ve fungujícím prostředí, připraveni instalovat Gentoo
  • po kroku 2 je Vaše připojení k Internetu funkční
  • po kroku 3 jsou Vaše pevné disky připraveny k instalaci
  • po kroku 4 je Vaše instalační prostředí připraveno a můžete do něj přes chroot vstoupit
  • po kroku 5 jsou klíčové balíčky, stejné na všech Gentoo strojích, nainstalovány
  • po kroku 6 je připraveno linuxové jádro
  • po kroku 7 máte zapsánu většinu konfiguračních souborů svého Gentoo systému
  • po kroku 8 jsou nainstalovány nezbytné systémové nástroje, které si můžete zvolit z hezkého seznamu
  • po kroku 9 je bootloader, který jste si vybrali, nainstalován a nakonfigurován, a jste přihlášeni do své nové instalace
  • po kroku 10 je Vaše Gentoo linuxové prostředí připraveno k prozkoumání

Je-li Vám dána určitá volba, děláme vše k tomu, abychom Vám vysvětlili výhody i nevýhody. Potom budeme pokračovat s předvolenou možností, které budeme dále říkat "Výchozí: ". Jiné možnosti jsou označeny "Alternativní: ". Nemyslete si, že předvolba je to, co doporučujeme -- je to jen to, co si myslíme, že použije většina uživatelů.

Někdy můžete provést dobrovolný krok -- takové situace jsou označeny jako "Volitelně: " a tudíž nejsou vyžadovány k instalaci Gentoo. Některé volitelné kroky však závisí na Vašich předchozích rozhodnutích. Upozorníme Vás, až se něco takového stane, jak předem při rozhodování, tak tehdy, když je popisován volitelný krok.

Jaké jsou mé volby?

Gentoo můžete nainstalovat mnoha různými způsoby. Můžete si stáhnout jedno z našich instalačních CD a instalovat pak z něj. Stejně tak můžete instalační proces spouštět ze stávající linuxové distribuce, z bootovatelného CD jako například Knoppix, z prostředí spuštěného přes síť, ze záchranné diskety a tak dále.

Tento dokument popisuje instalaci z Gentoo LiveCD nebo, v určitých případech, z prostředí spuštěného přes síť. Předpokládáme, že chcete instalovat poslední dostupné verze každého balíčku. Pokud chcete provést instalaci bez použití sítě, měli byste si přečíst Gentoo 2006.1 Handbook, který obsahuje instalační pokyny pro taková prostředí.

Plánujete-li použít GRP, Gentoo Referenční Platformu - kolekci předkompilovaných balíčků pro okamžité použití ihned po instalaci, budete muset použít instrukce popsané v Gentoo 2006.1 Handbooku.

Pro pomoc s jinými instalačními postupy si prosím přečtěte naši příručku pro alternativní instalaci. Také máme připravené tipy a triky pro instalaci Gentoo, které Vám rovněž mohou pomoci. Pokud si myslíte, že jsou tyto instrukce příliš komplikované, můžete použít naši příručku pro rychlou instalaci dostupnou na přehledu dokumentace, má-li Vaše architektura takový dokument dostupný.

Také máte více možností: můžete kompilovat celý systém od základů či použít předkompilované prostředí, díky kterému můžete svoji instalaci Gentoo uvést do chodu v minimálním čase. A samozřejmě můžete použít řešení prostřední, ve kterém nekompilujete vše, ale začínáte od předem připraveného základu.

Problémy?

Pokud narazíte na problém při instalaci či v dokumentaci, navštivte prosím náš systém pro sledování chyb a zkontrolujte, zda je chyba známá. Pokud ne, vytvořte prosím oznámení, abychom ji mohli vyřešit. Nebojte se vývojářů, kterým budou chyby přiřazeny, většinou lidi nejíme.

Dokumentace, kterou nyní čtete, je sice specifická pro Vaši architekturu, ale může obsahovat zmínky i o architekturách jiných. Je to způsobeno tím, že velká část Gentoo Handbooku je společná všem (abychom ušetřili kapacity lidí pro další dokumentaci). Budeme se snažit Vás nezmást.

Pokud si nejste jistí, zda je problém na Vaší straně (udělali jste chybu i přesto, že jste si pozorně přečetli dokumentaci) či u nás (udělali jsme chybu i přes veškeré testování), můžete se přidat na #gentoo na irc.freenode.net. Samozřejmě jste vítání i v jiném případě :-).

Pokud máte dotaz k Gentoo, podívejte se na náš seznam často kladených otázek, dostupný z přehledu Gentoo dokumentace. Také si můžete prohlédnout FAQ na našich fórech. Pokud nemůžete najít odpověď zde, zeptejte se na #gentoo, našem IRC kanále na irc.freenode.net. Ano, pár z nás jsou závisláci vysedávající na IRC :-)


[ << ] [ < ] [ Domů ] [ > ] [ >> ]


Tisk

Zobrazit všechny

Aktualizace: 1. září 2006

Poslední aktualizace původni verze tohoto dokumentu: 17. srpen 2014

Shrnutí: Tato kapitola Vám stručně představí instalační proces.

Sven Vermeulen
Autor

Roy Marples
Autor

Daniel Robbins
Autor

Chris Houser
Autor

Jerry Alexandratos
Autor

Seemant Kulleen
Gentoo x86 vývojář

Tavis Ormandy
Gentoo Alpha vývojář

Jason Huebel
Gentoo AMD64 vývojář

Guy Martin
Gentoo HPPA vývojář

Pieter Van den Abeele
Gentoo PPC vývojář

Joe Kallar
Gentoo SPARC vývojář

John P. Davis
Editor

Pierre-Henri Jondot
Editor

Eric Stockbridge
Editor

Rajiv Manglani
Editor

Jungmin Seo
Editor

Stoyan Zhekov
Editor

Jared Hudson
Editor

Colin Morey
Editor

Jorge Paulo
Editor

Carl Anderson
Editor

Jon Portnoy
Editor

Zack Gilburd
Editor

Jack Morgan
Editor

Benny Chuang
Editor

Erwin
Editor

Joshua Kinard
Editor

Tobias Scherbaum
Editor

Xavier Neys
Editor

Grant Goodyear
Korektor

Gerald J. Normandin Jr.
Korektor

Donnie Berkholz
Korektor

Ken Nowack
Korektor

Lars Weiler
Přispěvatel

Jan Kundrát
Překladatel

Jan Nárovec
Překladatel

Martin Tesař
Překladatel

Mirek Dvořák
Korektor

Adam Kudrna
Korektor

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.