Gentoo Logo

Upozornění : Tento dokument již neplatí a není udržován.


Úvod do nano

1.  Základy editoru nano

Účel

Tento návod popisuje základní operace v textovém editoru nano a je velmi stručný. Pro více informací o nanu se prosím podívejte na jeho domovskou stránku:

http://www.nano-editor.org

Otevírání a vytváření souborů

Otevírání souborů i jejich vytváření je s nanem snadné, stačí jen napsat:

Výpis kódu 1.1: Vytvoření nebo otevření souboru

# nano filename

Nano nemá více režimů, čili můžete ihned začít psát a vkládat text. Jestliže editujete konfigurační soubor jako třeba /etc/fstab, použijte parametr -w, například takto:

Výpis kódu 1.2: Zakázání zalamování slov

# nano -w /etc/fstab

Varování: Je opravdu velmi duležité, abyste při otevírání konfiguračních souborů použili přepínač -w. Neučiníte-li tak, může se stát, že systém již nabootuje nebo něco podobného.

Ukládání a ukončení

Chcete-li uložit provedené změny, zmáčkněte Ctrl+O. Chcete-li editor ukončit, použijte Ctrl+X. Budete-li ukončovat editor s otevřeným změněným soubor, nano se Vás zeptá, zda jej budete chtít uložit. Pokud změny nechcete zachovat, jenom zmáčkněte N, pro jejich uložení Y. V tom případě budete dotázáni na jméno souboru; napište jej a zmáčkněte Enter.

Pokud jste omylem potvrdili, že chcete uložit soubor, avšak rozmysleli jste si to, můžete proces při žádosti o jméno souboru přerušit stiskem Ctrl+C.

Vyjmutí a vkládání (copy&paste)

Pro vyjmutí jedné řádky použijte Ctrl+K (držte CTRL a zároveň zmáčkněte k) — řádek zmizí. Pro vložení najeďte kurzorem tam, kam má text přijít, a zmáčkněte Ctrl+U — řádka byla vložena. Potřebujete-li přesunout celý odstavec, jednoduše pomocí Ctrl+K vyjměte řádek po řádce a pak je jedním Ctrl+U vložte na potřebné místo. Jak vidíte, celý odstavec se posunul tam, kam jste chtěli.

Potřebujete-li lepší kontrolu, můžete text označit. Přesuňte kurzor na začátek textu, který chcete vyjmout, zmáčkněte Ctrl+6 nebo Alt+A a přesuňte kurzor na jeho konec. Vybraná část textu by nyní měla být zvýrazněná. Chcete-li zrušit označení, zmáčkněte Ctrl+6 ještě jednou. Text vyjmete stiskem Ctrl+K a vložíte přes Ctrl+U.

Hledání textu

Hledání textu je snadné, stačí zmáčknout Ctrl+W (od anglického "WhereIs"), napsat hledaný řetězec a zmáčknout Enter. Chcete-li hledat další výskyt, zmáčkněte Alt+W.

Poznámka: V nápovědě nano je klávesa Ctrl značena jako stříška (^), takže například Ctrl+W je zapsáno jako ^W. Klávesa Alt je značena jako M (od "Meta"), tudíž M-W znamená Alt+W.

Více možností

Máte-li zájem o další funkce a vylepšení nana, přečtěte si prosím /etc/nanorc.

To je vše

To je všechno. Díky patří kiyose a quazion z #gentoo. Snad ještě poznámka - pro více informací o editoru nano se podívejte na jeho web:

http://www.nano-editor.orgTisk

Aktualizace: 5. leden 2006

Původní verze tohoto dokumentu již není udržována

Shrnutí: Jednoduchý úvod do textového editoru nano, aneb rychlé seznámení s jeho základními funkcemi.

Sherman Boyd
Editor Gentoo Doc

Sven Vermeulen
Editor

Jan Kundrát
Překladatel

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.