Gentoo Logo

Podręcznik Gentoo

Spis treści:

1.  Podręcznik Gentoo

Dostępne tłumaczenia

Podręcznik Gentoo jest dostępny w następujących językach:

Angielskim | Chińskim Uproszczonym | Francuskim | Hiszpańskim | Japońskim | Niemieckim | Polskim | Włoskim

Wstęp

Witamy na stronie Podręcznika Gentoo. Zawarte tu informacje powinny rozwiać większość wątpliwości na jego temat. Omówimy jego idee, aktualny status, plany na przyszłość oraz sposoby zgłaszania błędów.

2.  Pokaż podręcznik

Format Opis Adresy
HTML Najnowsza wersja, każdy rozdział na osobnej stronie, doskonały do przeglądania online x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips ia64, arm
HTML Najnowsza wersja, wszystko na jednej stronie x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips ia64, arm
HTML Najnowsza wersja, wszystko na jednej stronie, wersja przeznaczona do druku x86, sparc, amd64, ppc, ppc64, alpha, hppa, mips ia64, arm

Dawne wydania

Ze względów historycznych nie usuwamy Podręczników do starszych wersji Gentoo od czasu wydania 2004.2. Ich wersje do druku zostaną wyświetlone po kliknięciu w odnośnik "Drukuj" w prawym górnym rogu. Cały Podręcznik na jednej stronie www można wyświetlić dodając parametr ?full=1 do jego adresu.

Ostrzeżenie: Te Podręczniki nie są już aktualizowane.

Wydanie Architektury
2004.2 alpha, amd64, hppa, mips, ppc, sparc, x86
2004.3 amd64, hppa, ppc, sparc, x86
2005.0 alpha, amd64, hppa, ppc, sparc, x86
2005.1 alpha, amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, x86
2006.0 alpha, amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, x86
2006.1 alpha, amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, x86
2007.0 amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, x86
amd64, hppa, ppc, ppc64, sparc, x86

3.  Informacje na temat Podręcznika

Cel

Projekt Podręcznika Gentoo to próba stworzenia dokumentu opisującego wszystkie możliwe aspekty pracy z systemem Gentoo Linux. Łączy on istniejące już przewodniki w jedną spójną książkę, obejmującą wszystkie architektury, rodzaje instalacji i przeznaczoną dla wszystkich użytkowników. Dzięki temu nie tylko łatwiej jest nam nim zarządzać, ale także użytkownik przekonuje się, że różnice są niewielkie i poszczególne architektury nie stanowią osobnych bytów.

Pomaga nam to również dopracować najważniejsze punkty i pokazać więcej przykładów, gdyż nie jesteśmy już zmuszeni do zawarcia wszystkiego na jednej stronie. Znacznie ułatwia to również płynne czytanie dokumentacji.

Status

Jakiś czas temu ukończono i udostępniono czwartą część Podręcznika, zatytułowaną Konfiguracja sieci w Gentoo. Ta część zawiera dokładny opis zagadnień sieciowych w pracy z Gentoo.

Chęć pomocy przy w pracach nad Podręcznikiem Gentoo można zgłosić na listę dyskusyjną gentoo-doc.

Zgłaszanie błędów i propozycji zmian

W przypadku znalezienia błędu w Podręczniku, należy to zgłosić na naszą Bugzillę. Raport powinien dotyczyć działu Documentation, a w polu Component należy wybrać Installation Handbook.

4.  Najczęściej zadawane pytania

Czemu Podręcznik nie jest tworzony dynamicznie dla różnych konfiguracji?

Jest to możliwe, ale nie zrobiliśmy tego z kilku powodów.

Zarządzanie dokumentacją byłoby wtedy znacznie trudniejsze, ponieważ musielibyśmy zwracać więcej uwagi na spójność stylu Podręcznika.

Poza tym, chociaż w chwili obecnej dysponujemy jedynie wersją online, to wciąż pracujemy nad innymi formatami (jak na przykład PDF). Jeśli musielibyśmy tworzyć osobne pliki pdf dla każdej architektury i każdej opcji powstałyby znaczne ilości niewiele różniących się dokumentów. Pomyślcie jakie to marnotrawstwo zasobów.

Użytkownik podejmuje decyzje na różnych etapach. Zwykłe wydrukowanie odpowiedniego podręcznika stałoby się dla niego o wiele trudniejsze - musielibyśmy już na wstępie poinformować go o wszystkich dostępnych możliwościach, co prawdopodobnie skutecznie odstraszyłoby go od instalacji Gentoo.

"Instalacja Gentoo" nie jest jedyną częścią Podręcznika Gentoo. Kolejne rozdziały nie zależą od podjętych podczas niej decyzji. Dynamiczne tworzenie podręcznika tylko dla opisu instalacji nie jest warte środków jakie musielibyśmy podjąć, aby tego dokonać.

Dzięki nie rozdzielaniu instrukcji dla każdej możliwej opcji użytkownik może poznać także rezultaty podjęcia innych decyzji. Powoduje to, że ma on szersze spojrzenie na cały proces instalacji.

Nie mogę znaleźć informacji o stage1 w Podręczniku Gentoo

Instrukcje dotyczące korzystania ze stage1 i stage2 znajdują się teraz w Gentoo FAQ. Jedyną wspieraną metodą instalacji jest teraz ta przy użyciu stage3.

Nie zgadzam się z

Proszę, zgłaszajcie wszystkie pomysły. Dokumentacja jest tworzona z myślą o użytkownikach, więc wszystkie ich opinie są dla nas bardzo cenne. Przypominamy jednak, że niekonstruktywna krytyka niewiele nam pomoże.

Warto również pamiętać, że większość decyzji podczas tworzenia dokumentacji podejmowana jest na zasadzie złotego środka. Niemożliwym jest napisanie/skonstruowanie dokumentacji w taki sposób, aby wszyscy byli w pełni usatysfakcjonowani. Trzeba być przygotowanym na odmowę, gdy uznamy, że obecna forma daje więcej korzyści większej grupie użytkowników niż ta proponowana.Drukuj

Zaktualizowano 14 czerwca 2009

Oryginalna wersja tego dokumentu została po raz ostatni zaktualizowana 17 sierpnia 2014. Jeśli chcesz pomóc w aktualizacji tego dokumentu do najnowszej wersji, skontaktuj się z Łukaszem Damentko, koordynatorem polskiego projektu tłumaczeń dokumentacji Gentoo.

Podsumowanie: Podręcznik Gentoo to opis podstawowych aspektów pracy z systemem Gentoo Linux. Ta jego wersja zawiera wszystkie informacje niezbędne do zainstalowania Gentoo przy użyciu połączenia z Internetem oraz rozdziały dotyczące podstaw pracy z systemem oraz z drzewem Portage.

Sven Vermeulen
Autor

Karol Wojtaszek
Tłumacz

Łukasz Damentko
Tłumacz

Marcin Kryczek
Tłumacz

Michał Drobek
Tłumacz

Karol Góralski
Tłumacz

Łukasz Strzygowski
Tłumacz

Robert Muchacki
Tłumacz

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.