Gentoo Logo

Týždenník Gentoo: 21 August 2006

Content:

1.  Gentoo novinky

Linux World Conference and Expo - San Francisco

http://foundation.gentoo.org">Gentoo Foundation sa prezentovala na tohto ročnom http://www.linuxworldexpo.com/live/12/events/12SFO06A">Linux World Conference and Expo v San Franciscu. Stánok sa nachádzal v známon '.Org Pavilóne' medzi stánkami projektov GNOME a KDE, a priamo oproti salóniku Slashdotu. Vďaka Mikovi Frysingerovi, Danielovi Ostrowovi a Ilyovi Volynetsovi bolo Gentoo prezentované hneď na niekoľkých architektúrach, vrátane 64-bitového štvor-jadrového PowerPC, Athlonu 64 X2, SuperH-čkového LanTanku, ARM-ovského NetWindera a AlphaServera DS10.

Ukázalo sa tiež niekoľko vývojárov, ako aj nespočetné množstvo uživateľov Gentoo a iných zainteresovaných členov open-source komunity. Okrem už spomínaných vývojárov sa tiež zúčastnili Josh Nichols, Chris Gianelloni, Nicholas Wolfwood a William Thomson. Návštevníci stánku sa zaujímali o široké spektrum vecí ohľadne Gentoo, od podpory LVM v Inštalátore, po Embedded a Hardened projekty.


Figure 1.1: Pät z ôsmich vývojárov Gentoo

Fig. 1: LWE

Note: Z ľava do prava: wltjr, vapier, nichoj, dostrow, wolf31o2

Gentoo sa takisto zúčastnilo na podpisovaní PGP kľúčov medzi kolegami z .Org Pavilónu, Electronic Frontier Foundation, Debianom, Ubuntu a Linux Professional Inštitútom.

Hľadajú sa prekladatelia do Slovenčiny

Tým Slovenského prekladu Týždenníka Gentoo hľadá nových prekladateľov na pomoc pri preklade. Tým iba začína, takže každá pomocná ruka pri preklade z Angličtiny do Slovenčiny je vítaná. Ak máte záujem prispieť niečim do Gentoo, plynulo ovládate písmom Angličtinu a Slovenčinu, a máte trochu voľného času každý týždeň, kontaktujte prosím GWN staff kvôli ďalším informáciám.

Hľadajú sa prekladatelia do Gréčtiny

Začal sa preklad Týždenníka Gentoo do Gréčtiny. Je potrebná pomoc pri prekladateľskom úsilí. Tak ako pri Slovenskom preklade, je potrebné plynulo ovládať písmom Angličtinu a Gréčtinu. Pre ďalšie informácie kontaktujte prosím GWN staff.

GCC 4.1.1 a glibc 2.4 sú stabilné

Je to tak, ako hovorí nadpis - projekt Gentoo base oznámil, že sys-devel/gcc-4.1.1 a sys-libs/glibc-2.4-r3 bude tento týždeň označený ako stabilný pre platformy amd64 a x86 z dôvodu použitia v release 2006.1. Ppc platforma už prešla na tieto verzie v profile 2006.1. Na prechode pre ostatné platformy sa pracuje, prechod bude vykonaný neskôr. Toto je významný mýľnik pre Gentoo, pretože knižnica glibc prešla zo zastaralých LinuxThreads na Native POSIX Thread Library (NPTL). Staršie verzie glibc s LinuxThreads budú limitovane podporované. Novšie verzie glibc už nebudú obsahovať podporu LinuxThreads, takže chyby a bezpečnostné opravy zrejme nebudú. Podrobnosti o NPTL môžete zýskať zo Špecifikácie (white paper, PDF). Dobré porovnanie LinuxThreads a NPTL nájdete na stránke IBM DeveloperWorks.

Užívatelia platformy x86, ktorí si želajú zostať pri LinuxThreads si musia zmeniť profil na "no-nptl" pre default-linux, alebo prejsť na zabezpečený (hardened) profil.

Warning: Zabezpečené (hardened) profily sú oveľa viac minimalistické ako default-linux profily na ktoré ste zrejme navyknutí. Prechod na zabezpečený (hardened) profil s najvyššou pravdepodobnosťou bude vyžadovať zapnutie veľa USE flagov v make.conf pre zachovanie rovnakej funkcionality.

Code Listing 1.1: Prechod na no-nptl profil

# cd /etc
# rm -f make.profile
# ln -sf ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/no-nptl make.profile

Note: Dostupný je aj podprofil 2.4, ktorý použýva linuxové jadro a hlavčky verzie 2.4.

Zmena súčasne zahŕňa významnú aktualizáciu GNU Compiler Collection (GCC) na verziu 4.1.1 v Gentoo. Táto zmena vyžaduje od užývateľa Gentoo vykonanie istých krokov, popísaných v príručke GCC Upgrading Guide. Príručka bola aktualizovaná informáciami o prechode na GCC 4.1.1 na Gentoo systéme.

Užývatelia, ktorí si neželajú prechod na GCC 4.1.1, musia vykonať nasledujúce kroky zabraňujúce aktualizácii GCC:

Code Listing 1.2: Maskovanie GCC 4.1.1

# mkdir -p /etc/portage
# echo ">=sys-devel/gcc-4.0" >> /etc/portage/package.mask

2.  Vývojár týždňa

"Ak spravíš niečo dosť jednoduché pre idiota, iba idiot to bude chcieť používať"


Figure 2.1: Thomas Cort (tcort)

Fig. 1: tcort

Thomas Cort sa narodil v Burlingtone, Vermont a vyrástol v South Barre, Vermont. Ak budete niekedy v tejto oblasti, Thomas odporúča návštevu Hubbard Park tower v Montpelier, VT, kvôli výbornému výhľadu. Ako 22 ročný sa prednedávnom zasnúbil, takže gratulujeme obom, Thomasovi Cortovi a Bridget Brimacombeovej. Thomas je bakalárom počítačových vied s vedľajším zameraním Mathematical Contexts na Bishop's University.

Thomas má dosť nezvyčajnú záľubu: jednokolesový bicykel! Počas štúdia na Bishop's University bol viceprezidentom klubu jednokolesových bicyklov. Čo sa týka hudby, jeho obľúbeným umelcom je John Mayer, ktorého raz stretol v Montreale. Ale tvrdí, že počúva všetko od jazzu, cez rock, až po klasiku.

Thomas počul o Gentoo od kamaráta chutzpah-a v roku 2003, kedy sa staral o Sun Ultra I, ktoré bolo treba nastaviť pre klub počítačových vied na Bishop's University a tak tam nainštaloval Gentoo (1.4). Pracovalo to dobre, preto sa Thomas napokon rozhodol nainštalovať Gentoo na jeho vlastný počítač.

Hoci sa zaujímal o vývoj do roku 2004, škola bola na 1. mieste. Povzbudzovaný priateľmi, ktorí už dlhšie pracovali ako vývojári, Thomas začal prispievať do Alpha tímu koncom roka 2005. Tento rok (2006) v apríli, sa pod vedením Metalgod-a pripojil k sound a Alpha tímom.

Tcort je vedúci projektu Adopt a Developer. Toto je relatívne nový projekt zameraný na získavanie príspevkov pre tých správnych vývojárov. Thomas je tiež člen tímov Alpha a AMD64 architektúr, ďalej je členom dotnet a sound tímov, a kontroluje ebuildy pre sunrise projekt. Ešte má aj čas pre údržbu rôznych iných balíčkov.

Thomas tiež udržuje niekoľko web stránok neoficiálnych komunít, Gentoo link directory a Gentoo news site , napísal a stará sa o libproccpuinfo (knižnica na čítanie /proc/cpuinfo súborov), a pracuje na Alpha porte libjit.

Thomas vlastní veľké množstvo osobných počítačov: AMD64 Acer laptop, nejaké Alphy (API Networks CS20, PWS 433au, PWS 500au, AlphaServer 1000 4/233, AlphaStation 500), Apple G3, Compaq Presario S6000NX, a kolekciu SPARC staníc. Jeho prvý počítač bol Apple IIGS.

3.  Gentoo International

Gentoo Summer Camp Germany 2006

Opäť nastal čas na každoročný Gentoo Summer Camp v Nemecku. Táto udalosť je netechnické zhromaždenie členov Gentoo komunity. Tento rok sa uskutoční od 26 Augusta do 27 Augusta v "Grosses Meer" v Dolnom Sasku. Viac informácií môžete nájsť na oficiálnom fóre tohoto podujatia. Pre ľudí nehovoriacich po nemecky je k dispozícii aj medzinárodná sekcia tohto fóra.

Gentoo Summer Camp Russia 2006

Vďaka minuloročnému úspechu GSC v Nemecku sa skupina Ruských členov komunity rozhodla organizovať svoj vlastný Gentoo Summer Camp v Rusku. Akcia bude prebiehať pri Bologoe, medzdi Moskvou a St. Peterburgom od 26 Augusta do 27 Augusta, súčasne ako bude prebiehať v Nemecku. Pre viac informácií navstívte oficiálne oznámenie (v Ruštine).

4.  Žurnalisti o Gentoo

LXer.com (18 Aug 2006)

LXer.com publikoval článok s názvom 'grep 'Reboot The User' FOSSBiz'. Článok obsahuje interview s majiteľom Reboot The User. Reboot The User je obchod ktorý predáva Linux systámy a podporu. Najviac žiadanou a používanou distribúciou obchodu je Gentoo Linux.

5.  Zmeny vo vývojovom týme Gentoo

Presuny

Následujúci vývojári opustili Gentoo projekt:

  • nikto tento týždeň

Nástup

Následujúci vývojári sa pridali ku Gentoo projektu:

  • William Thomson (wltjr) Java

Zmeny

Následujúci vývojári zmenili miesto Gentoo projekte:

  • nikto tento týždeň

6.  Gentoo security

Ruby on Rails: viaceré zraniteľnosti

Ruby on Rails obsahuje niekoľko zraniteľností umožnujúcich Denial of Service a možno vzdiaľené spustenie napadnutých Ruby skriptov.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

7.  Bugzilla

Sumár

Štatistiky

Gentoo comunita používa nástroj Bugzilla (bugs.gentoo.org) na zaznamenanie a sledovanie bugov, notifikácií, pripomienok a ostatných interakcií na komunikáciu s vývojárskym teamom. Medzi 13. Augustom 2006 a 20. Augustom 2006 aktivita na stránke viedla k:

  • 748 nových bugov počas tohto obdobia
  • 347 bugov zatvorených alebo vyriešených počas tohto obdobia
  • 29 predtým zatvorených bugov bolo znovuotvorených počas tohto obdobia

Z 10982 momentálne otvorených bugov: 47 je označených ako 'blocker', 141 je označených 'critical', a 530 je označených 'major'.

Klasifikácia zatvorených bugov

Vývojári a tímy, ktoré uzatvorili najviac bugov počas tejto doby sú:

Klasifikácia nových bugov

Vývojári a tímy, ktorím bolo priradených najviac bugov počas tohto obdobia sú:

8.  Feedback na Gentoo týždenník

Pošlite nám prosím Váš feedback a pomôžte spraviť Gentoo týždenník lepším.

9.  Informácie pre odoberanie Gentoo týždenníka

Pre zapísanie sa na odoberanie Gentoo týždenníka pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+subscribe@gentoo.org.

pre odpísanie sa pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+unsubscribe@gentoo.org z e-mailovej adresy, na ktorú ste Gentoo týždenník odoberali.

10.  Other languages

Gentoo týždenník je taktiež dostupný v týchto jazykoch:Print

Page updated August 21, 2006

Summary: Toto je Týždenník Gentoo pre týždeň od 21 Augusta 2006.

Ulrich Plate
Editor

Chrissy Fullam
Author

Chris Gianelloni
Author

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.