Gentoo Logo

Týždenník Gentoor: 28 August 2006

Content:

1.  Gentoo news

Gentoo Linux 2006.1 vydané

Gentoo Release Engineering projekt môže hrdo ohlásiť nové vydanie Gentoo Linux 2006.1, výstižne pomenované "Projekt Mayhem". Po mesiacoch žitia v existencii podobnej tajným spoločenstvám, s kódovanými označeniami a tajnými pozdravmi, sa oddanosť releng tímu ôsmim jednoduchým pravidlám z ktorých prvé dve začínajú slovami "Nesmieš hovoriť o 2006.1" vyplatila.

Bola to ťažká cesta krvi, potu a sĺz. Tím bol tlačený až ku jeho hraniciam trpezlivosti (a niekedy až za ne), ale naučili sa, že s dostatkom vytrvalosti a peňazí môžu urobiť dieru do sveta. Pre tím nastal čas osláv po ukončení práce. Pre vás sa však zábava iba začína! Toto vydanie prináša hromadu vylepšení flexibilnej a mocnej, na komunitu zameranej, Linuxovej distribúcie.

V tomto vydaní zaujme napríklad AMD64, HPPA, x86, PowerPC a 64-bit PowerPC s 32 bitovým "userlandom" zostavené kompilerom GNU Compiler Collection (GCC) verzie 4.1. AMD64, PowerPC, a x86 tiež prichádzajú s knižnicouu GNU C library (glibc) verzie 2.4 a všetky architektúry používajú baselayout 1.12.1, ktoré prináša mnoho vylepšených štartovacích skriptov.

Alpha, x86 a AMD64 prichádzajú s novým rozložením profilov. Tieto profily majú varianty 'desktop' a 'server'. Tým je umožnené rýchlejšie a jednoduchšie prispôsobenie, nakoľko nastavenia špecifické pre desktop sú aktivované implicitne.

Pre viac informácii o vydaní prosím navštívte release stránku, ako aj press release. Pre získanie kópie Gentoo Linux 2006.1, použite náš navigátor alebo BitTorrent na našom trackeri.

GCC 4.1.1 a glibc 2.4 stabilný

Ako už pôvodne avizované minulý týždeň, označili architektúry x86 a AMD64 sys-devel/gcc-4.1.1 a sys-libs/glibc-2.4-r3 ako stabilné v súlade s vydaním 2006.1 verzie Gentoo. Nové verzie GCC a GNU C knižnice (glibc) označujú prechod v podporovaných konfiguráciách Gentoo. Počínajúc glibc 2.4, LinuxThreads knižnica už nie je podporovaná v štandardnom nastavení. LinuxThreads bola nahradená NPTL, alebo presnejšie Native POSIX Thread Library. Podpora starších verzií glibc s LinuxThreads zostane v x86 v limitovanej podobe po vopred neurčenú dobu. Je to hlavne z dôvodu presunu podpory vedúcich vývojárov glibc.

Užívatelia na x86, ktorý chcú naďalej používať LinuxThreads by mali prejst na "no-nptl" profil pre štandartný-linux, alebo prejsť na hardened profil.

Warning: Hardened profily sú omnoho viac minimalistické než profily štandartného-linuxu na ktoré môžete byť zvyknutý. Prechod na hardened profil bude pravdepodobne vyžadovať na zachovanie tej istej funkcionality povolenie väčšieho množstva USE flagov v make.conf.

Code Listing 1.1: Prechod na no-nptl profil

# cd /etc
# rm -f make.profile
# ln -sf ../usr/portage/profiles/default-linux/x86/no-nptl make.profile

Note: Existuje tiež pod-profil 2.4, ktorý používa 2.4-kové jadro a headery.

Toto pre Gentoo takisto znamená dôležitý upgrade GNU Compiler Collection (GCC) na verziu 4.1.1. Tento upgrade vyžaduje od užívateľa vykonanie niektorých zmien popísaných v http://www.gentoo.org/doc/en/gcc-upgrading.xml">GCC Upgrading Guide, ktorý bol pre užívateľov Gentoo čerstvo aktualizovaný informáciami o GCC 4.1.1.

Užívatelia ktorí si neželajú upgradovať na GCC 4.1.1 musia vykonať niekoľko ďalších krokov, aby zabezpečili, že ich systémy nebudú upgradované.

Code Listing 1.2: Maskovanie GCC 4.1.1

# mkdir -p /etc/portage
# echo ">=sys-devel/gcc-4.0" >> /etc/portage/package.mask

Gentoo Summer Campy v Nemecku a Rusku


Figure 1.1: Pár aktivít z Nemeckého Gentoo Summer Campu

Fig. 1: activities

Dva Gentoo Summer Campy sa uskutocnili minulý týždeň, jeden v severnej časti Nemecka a druhý v Rusku. Po veľkom úspechu minuloročného Summer Campu sa stretlo asi 10 ľudí z celého nemecka spolu s jedným návštevníkom z Grécka. Niekoľko z návštevníkov pricestovalo pár dní pred "oficiálnym" začiatkom a skombinovalo túto akciu so svojou dovolenkou. Počas týždňa boli všetci na návšteve veternej elektrárne, spravili si výlet loďou na malej blízkej rieke, a prechádzali sa po nízkej oblasti pobrežia, ktorá ja za odlivu suchá.


Figure 1.2: Zisti kto sú títo ludia na pobreží...

Fig. 2: watt

Gentooista "gd", prichádzajúci az z daľekého Grécka, využil šancu navštíviť camp počas svojho dovolenkového cestovania po Nemecku. Napriek tomu, že počasie nebolo teplé a slnečné ako sa očakávalo, bolo možné založiť oheň na barbeque na občerstvenie po dlhom a únavnom dni (a ešte dlhších nociach). Vďaka jednému z organizátorov, Hilefoks-ovi, tam bol lokálny distfiles a rsync mirror, čo dávalo každému možnosť do úplného vyčerpania "testovať" games-* balíčky, po celú noc.

Melé review a pár obrázkov by sa malo objaviť na GSC 2006 webstránke v priebehu pár dní. Všetci zúčastnení sa tešia na ďaľšie stretnutie v roku 2007, pravdepodobne v južnej časti Nemecka.

Gentoo overlays projekt poskytuje svoj workspace

Gentoo Overlays projekt, spolu s ostanými projektami vrátane Infrastructure and User Relations, oficiálne oznámili, že overlays servis poskytuje priestor pre vývoj overlayov pre Gentoo. Stuart Herbert, zakladateľ projektu dúfa, že Overlays projekt poslúži k vytvoreniu viac dôvernej a pozitívnej spolupráci medzi vývojármi a ostanými členmi Gentoo komunity.

Overlaye sú samostatné zbierky dodatočných balíčkov pre Gentoo, ktoré sú vyvíjané a distribuované samostatne narozdiel od hlavného distribučného stromu. Toto dovoľuje ne-vývojárom aby mali prístup a vytvára silnejšie vzťahy medzi vývojármi a členmi komunity tým, že ich povzbudzuje aby pracovali spolu užšie. Užívatelia so záujmom pridať sa k dobrovoľnému Gentoo projektu získajú skúsenosť s prácou v open source projekte a softwarovom vývoji v reálnom svete.

Pre viac informácií o Gentoo Overlays projekte navštívte stránku projektu, aa taktiež Overlay projekt home page.

2.  Hlas komunity

planet.gentoo.org

Gentoo treecleaners status

Steve Dibb uverejnil správu o stave treecleaners projektu, ktorý sa práve teraz nachádza vo fáze vývoja. Nástroj (GPNL) ktorý by pomohol zistiť ktoré balíčky potrebujú pozornosť a ktoré sú bez úplne bez údržby sa práve vyvíja. Taktiež jeden zo zakladajúcich Gentoo vývojárov Daniel Ahlberg poskytol skript, ktorý použil na vytvorenie webstránky ukazujúcej terajší stav balíčkov.

Budúcnosť SELinux-u (alebo ako ovládneme celý svet)

Joshua Brindle napásal článok o budúcnosti SELinux-u, o veciach ktoré by sa mali splniť a o krokoch ktoré treba vykonať, aby sa SELinux stal častou systému, nie len add-onom.

3.  Žurnalisti o Gentoo

Linux Journal (25 Aug)

Linux Journal obsahuje článok "Do-It-Yourself Robots with Linux". Článok popisuje predmet Robotika Michaela Surrana na Greater Houlton Christian Academy v Houltone v štáte Maine. Popisované roboty sa skladajú z bežných PC komponentov, na ktorých samozrejme beží Gentoo Linux. V článku Michael popisuje tri rôzne roboty, ktoré postavili študenti a zachádza aj do detailov ako sa im podarili splniť úlohu. Okrem robotov, škola sama o sebe používa Gentoo Linux.

4.  Zmeny vo vývojovom týme Gentoo

Presuny

Následujúci vývojári opustili Gentoo projekt:

  • nikto tento týždeň

Nástup

Následujúci vývojári sa pridali ku Gentoo projektu:

  • Jorge Vicetto (jmbscicetto) fóra

Zmeny

Následujúci vývojári zmenili miesto Gentoo projekte:

  • nikto tento týždeň

5.  Gentoo security

Heimdal: viaceré local privilege escalation vulnerabilities

Niektoré Heimdal komponenty, ftpd a rcp, sú zraniteľné na lokálne zvýšenie práv.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

fbida: vykonanie ľubovoľného príkazu

Fbgs skript poskytovaný aplikáciou fbida dovoľuje vykonanie ľubovoľného príkazu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

Heartbeat: Denial of Service

Heartbeat je zraniteľný na Denial of Service ktorý môže byť spustený aj neautentifikovaným užívateľom.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

AlsaPlayer: viaceré chyby buffer overflow

AlsaPlayer je zraniteľný na viaceré chyby buffer overflow čo môže viesť k vykonaniu ľubovoľného kódu.

Pre viac informácií je k dispozícii GLSA Oznámenie

6.  Bugzilla

Sumár

Štatistiky

Gentoo comunita používa nástroj Bugzilla (bugs.gentoo.org) na zaznamenanie a sledovanie bugov, notifikácií, pripomienok a ostatných interakcií na komunikáciu s vývojárskym teamom. Medzi 21 August 2006 a 28 August 2006 aktivita na stránke viedla k:

  • 714 nových bugov počas tohto obdobia
  • 358 bugov zatvorených alebo vyriešených počas tohto obdobia
  • 16 predtým zatvorených bugov bolo znovuotvorených počas tohto obdobia

Z 11012 momentálne otvorených bugov: 42 je označených ako 'blocker', 129 je označených 'critical', a 526 je označených 'major'.

Klasifikácia zatvorených bugov

Vývojári a tímy, ktoré uzatvorili najviac bugov počas tejto doby sú:

Klasifikácia nových bugov

Vývojári a tímy, ktorím bolo priradených najviac bugov počas tohto obdobia sú:

7.  Feedback na Gentoo týždenník

Pošlite nám prosím Váš feedback a pomôžte spraviť Gentoo týždenník lepším.

8.  Informácie pre odoberanie Gentoo týždenníka

Pre zapísanie sa na odoberanie Gentoo týždenníka pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+subscribe@gentoo.org.

pre odpísanie sa pošlite prázdny e-mail na gentoo-gwn+unsubscribe@gentoo.org z e-mailovej adresy, na ktorú ste Gentoo týždenník odoberali.

9.  Other languages

Gentoo týždenník je taktiež dostupný v týchto jazykoch:Print

Page updated August 28, 2006

Summary: Toto je Týždenník Gentoo pre týždeň od 28 Augusta 2006.

Ulrich Plate
Editor

Tobias Scherbaum
Author

Christel Dahlskjaer
Author

Chris Gianelloni
Author

Donate to support our development efforts.

Copyright 2001-2015 Gentoo Foundation, Inc. Questions, Comments? Contact us.